PAHPADHA پهپادها

Intelligent Aerospace Center

02128426036
INFO@PAHPADHA.COM

پرتاب خدای بادها به فضا

آژانس فضایی اروپا ۱۶ سال مشغول آماده‌سازی ماهواره ائولوس "Aeolus" برای سفر به مدار زمین بود. این ماهواره به زودی فعالیت خود را آغاز می‌کند. ائولوس قرار است سرعت و جهت باد را اندازه‌گیری و وضع آب‌و‌هوا را پیش‌بینی کند.

تهیه ماهواره ائولوس "Aeolus" سال‌ها زمان برده است. این ماهواره ماه‌ها مورد آزمایش قرار گرفته و اکنون آماده فعالیت شده است. ائولوس مجهز به لیزر است و قرار است ناظر وضعیت بادها در سطح زمین باشد. پرتاب این ماهواره یک بار به تاخیر افتاده است.

آلکساندر کِرِس، هواشناس آلمانی که در اوفن‌باخ فعالیت می‌کند، در باره این ماهواره می‌گوید: «ساخت و بهره‌برداری از ائولوس گام بسیار بزرگی است و ما به آن بسیار امیدواریم. در حال حاضر ماهواره‌های بسیاری به اندازه‌گیری دما و رطوبت هوا مشغول‌اند، اما تاکنون هیچ ماهواره‌ای به اندازه‌گیری دقیق باد نپرداخته است.»

این هواشناس آلمانی بر این نظر است که اگر ائولوس داده‌هایی که انتظار می‌رود را به زمین بفرستد به ویژه پیش‌بینی‌های سه تا پنج روزه‌ی هواشناسی می‌تواند بسیار بهبود یابد. ائولوس قرار است الگوی باد در سراسر کره زمین را اندازه‌گیری و به زمین ارسال کند.

ماهواره ائولوس، که نام‌اش برگرفته از نام خدای بادها در افسانه‌های یونانی است، باید در مدار ۳۲۰ کیلومتری زمین قرار گیرد. این نزدیکی به زمین خطرهایی را نیز برایش دربردارد و مسئولان ماهواره باید به طور مرتب آن را تنظیم و اصلاح کنند، زیرا ممکن است ماهواره سقوط کند.

ماهواره ائولوس بسیار حساس است و استفاده از آن به خاطر لیزر موجود در آن بسیار بغرنج است. به همین دلیل است که تاکنون هیچ ماهواره‌ای برای اندازه‌گیری باد به فضا پرتاب نشده بود.

در ماهواره ائولوس یک تلسکوپ، یک گیرنده و یک لیزر مجهز به سامانه‌ای موسوم به آلادین "Aladin" قرار دارد. لیزر موجود در ماهواره پرتوهای نوری را به زمین ارسال می‌کند و ماموریت این ماهواره در مدار زمین برای سه تا چهارسال در نظر گرفته شده است.

آلکساندر کِرِس، هواشناس آلمانی که در اوفن‌باخ فعالیت می‌کند، به نتیجه کار این ماهواره بسیار خوش‌بین است و می‌گوید ائولوس موفق خواهد شد همه برنامه‌هایی که برایش در نظر گرفته شده را با موفقیت اجرایی کند. نیم‌سال نخست مرحله آزمایشی است و داده‌های این ماهواره پس از این مدت بررسی خواهند شد.

 این امکان وجود دارد که پرتاب "خدای بادها" این بار هم با مشکل روبه‌‌رو شود، اما کارشناسان امیدوارند که این بار شرایط آب‌و‌هوایی برای پرتاب ماهواره مساعد باشد.

دسته ها: اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
منوی وب‌سایت