PAHPADHA پهپادها

Intelligent Aerospace Center

02128426036
INFO@PAHPADHA.COM

پهپادهای قاتل ملخ ها: گزارشی کوتاه از عملیات یگان های پهپادی در مبازره با ملخ ها

ملخ دریایی یا صحرایی در اوایل بهمن‌ماه از شبه‌ جزیره عربستان وارد کشور شد و استان­‌های جنوبی را درگیر کرد. اکنون در موج دوم هجوم ملخ­‌ها، دسته‌‌های پرشماری از آنها ابتدا به استان­‌های بوشهر و هرمزگان و سپس به بخش‌­هایی از فارس هجوم آورده‌­اند.

بنا به اعلام مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات : ملخ دریایی خطرناک­ترین نوع ملخ است که در مسیر خود هر نوع گیاهی را به‌طور کامل می­‌خورد و از بین می‌­برد. حمله این نوع ملخ در سال­‌های دور کشور را تا مرحله قحطی برده‌ است.

از 10 روز گذشته بود که با ورود دسته­‌های جدید ملخ صحرایی از عربستان و از تخم بیرون آمدن دسته‌­هایی که بهمن ماه به ایران آمده بودن حجم این نوع ملخ در استان­‌های بوشهر و هرمزگان بسیار پرشمار شد. دبیری گفت: به این دلیل که ریشه‌کنی این آفت به‌طور کامل میسر نشد، این ملخ‌ها به بخش‌­هایی از فارس نیز وارد شدند.

نظر به ورود ملخ های صحرایی به جنوب کشور و همچنین احتمال ریزش های جدید از عربستان با توجه به اهمیت موضوع، اطلاع رسانی لازم در خصوص امکان سنجی توانمندی مبارزه با این مشکل از طریق روش های جدید به شرکت های دانش‌بنیان سهامدار صندوق حمایت از توسعه پژوهش و فناوری در بخش کشاورزی انجام شد و مشخص گردید توان اجرای سمپاشی با سیستم پهباد های سمپاش با روشی موثر و بسیار به صرفه تر از روش های فعلی و قابلیت سمپاشی در تمام مناطق که امکان دسترسی برای سمپاشی هوایی و دستی وجود ندارد با مصرف سم بسیار کمتر و هزینه اجرای پائین تر در توان شرکت های سهامدار این مجموعه می باشد

با توجه به حساسیت موضوع و همچنین در جهت استفاده از روش های نوین، موثر و مقرون به صرفه در کنترل آفات موضوع استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در مهار آفات طی نامه ای به ریاست محترم سازمان حفظ نباتات کشور پیشنهاد گردید.

لذا با توجه به اهمیت موضوع از نظر تهدیدات موثر بر امنیت غذایی کشور و همچنین استفاده از ظرفیت علمی و توانمندی شرکت های دانش بنیان فعال در بخش کشاورزی صندوق بر آن شد تا نسبت به اعلام موضوع با سازمان حفظ نباتات اقدامات لازم را به انجام رساند

مزایای پهباد های سمپاش :

 • باتوجه به سمپاشی هدفمند دستگاه میزان سم مصرفی تایک سوم کاهش می یابد
 • · امکان سمپاشی اراضی که تحت تاثیر سیلاب اخیربوده اند
 • · سرعت بخشی به فرایند سمپاشی تا 10 برابرروش های مرسوم
 • · باتوجه به عدم نیاز دستگاه به باند پروازی امکان سم پاشی مناطق صعب العبور وجود دارد
 • · یکنواخت بودن سمپاشی
 • · عدم نیاز به سوخت فسیلی
 • · متناسب با پارامترهای زیست محیطی میزان سموم نفوذ کرده به آبهای زیرزمینی را تا میزان قابل توجهی کاهش میدهد
 • قابلیت پاشش سم 4000 تا 6000 مترمربع در 10 دقیقه
 • · قابلیت حمل 10 تا 15 لیترسم
 • · 32  کیلوگرم وزن دستگاه
 • · سرعت دستگاه 6 تا 7 متربرثانیه 

سازمان خوار و بار جهانی(فائو) اعلام کرد که وضعیت ایران در حال حاضر از زرد به نارنجی تغییر کرده است. این به این معنا است که حمله ملخ‌ها و گستردگی آن می‌تواند آسیب جدی به باغ‌ها و مزارع وارد کند.

بنابر گزارش‌ها، در روزهای اخیر دسته بزرگی از ملخ‌ها بعد از بارندگی‌ها به ایران آمده و ۶ استان را درگیر کرده‌اند.

محمدرضا درگاهی، رئیس سازمان حفظ نباتات ایران با ابراز نگرانی از حمله ملخ‌ها گفته است با وجود نامه نگاری و درخواست وزیر جهاد کشاورزی در سال گذشته با وزیر کشور و سازمان مدیریت بحران در این باره، این درخواست بی پاسخ مانده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات ایران گفته که وزیر جهاد کشاورزی دوباره نامه‌ای را به مقامات ارسال کرده تا اعتبارات لازم برای مبارزه با ملخ‌ها پرداخت شود.

گزارشها حاکی است که در حال حاضر در برخی از استان‌ها ۳۶ ماشین سم پاش در حال سمپاشی مناطق هستند. سازمان حفظ نباتات در بهمن ماه سال گذشته اعلام کرده بود که برای مقابله با این آفت ۷ فرودگاه در بوشهر برای سم پاشی ایجاد شده است. اما مشخص نیست ایران چه تعداد هواپیمای سم پاش در اختیار دارد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: "ملخ‌های صحرایی که به ۶ استان جنوبی کشور حمله کرده اگر کنترل نشوند امنیت غذایی کشور را به خطر می‌ا ندازد، هنوز اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی برای مقابله با این آفات تخصیص نیافته است."

این ملخ‌ها از نوع صحرایی یا دریایی هستند که از خطرناک‌ترین نوع ملخ هستند و با باد‌های مرطوبی که از شبه‌جزیره عربستان به سمت ایران در جریان است آمده‌اند و به زمین‌های زراعی خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان حمله کرده‌اند.

حمید دولتی، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان گفته است این ملخ‌ها با توجه به قدرت پروازی بالا، ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلومتر در روز را طی می‌کنند که در صورت وزش باد موافق، می‌توانند روزانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر طی مسافت داشته باشند.

خبرگزاری ایرنا نیز گزارش کرده که ملخ‌های صحرایی به سه هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی و مراتع چابهار حمله کرده‌اند.

محمود چالاکی، معاون مدیریت کنترل و مبارزه با آفات عمومی سازمان حفظ نباتات ایران گفت که ستاد مبارزه با ملخ در ستاد سازمان حفظ نباتات، ستاد استانها، شهرستان‌ها برای شناسایی مناطق آلوده فعال شده است.

براساس اسناد و گزارش‌ها، آخرین حمله گسترده ملخ‌ها به ایران به سال‌های ۱۳۴۰ و ۱۳۴۲ باز می‌گردد که خسارات بسیاری نیز به همراه داشت.

هجوم بی سابقه ملخ ها در استان بوشهر باعث شده اغلب نقاط شمالی استان دیلم -گناوه -شبانکاره - دشتستان - دشتی و دیر درگیر این حشره شوند ،تا کنون انواع سمپاشی های زمینی و هوایی انجام شده است اما آنچه مبارزه با ملخ ها را متفاوت نموده است ،استفاده از تکنولوژی پهپاد ها به منظور تسریع در مبارزه با ملخ می باشد .

میزان مبارزه با ملخ ها تا این تاریخ به شرح زیر می باشد ؛ سطح مبارزه با ملخ در شهرستان دیر ۴۵۰، بوشهر ۸۰، دشتستان ۱۰۵۰، دیلم ۴۵۰، گناوه ۴۵۰ و دشتی ۱۰۰ هکتار جمعا ۲۵۸۰ هکتار با انواع سمپاش زمینی و هوایی می باشد. در همین راستا سازمان جهاد سازندگی از شرکت های بومی فعال در حوزه پهپاد های سمپاش  استفاده نمود.

فروش پهپادهای سم پاش


درخواست خدمات پهپادی


 فروش جمر


فروش سامانه های مقابله با پهپاد


اعلام مفقودی پهپاد


ثبت نام بیمه پهپاد و خلبان


شرایط تدریس و مربی گری و برگزاری دوره های آموزشی


 لیست مدارک مورد نیاز برای صدور پلاک موقت و شناسنامه برای پهپاد 


 ثبت نام آنلاین دوره های آموزشی


 آشنایی با مناطق پرواز ممنوع


نقشه هوایی هوشمند مناطق مختلف پرواز ایران و مناطق پرواز ممنوع


 

پلاک پهپاد


بیمه پهپاد


آموزش خلبانی پهپاد


مناطق پرواز ممنوع


دوره های آموزشی پهپاد

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
منوی وب‌سایت