PAHPADHA پهپادها

Intelligent Aerospace Center

02128426036
INFO@PAHPADHA.COM

مروری بر برخی پهپادهای نظامی ساخته شده در ایران

به‌گزارش خبرگزاری رسمی از اراک، حامد سعیدی در سومین سمینار استانی فناوری پهباد در دانشگاه صنعتی اراک اظهار داشت: پهپاد مخفف پرنده هدایت‌پذیر از دور است و به هر وسیله‌ای گفته می‌شود که بدون این که انسان داخل آن نشسته باشد با هدایت از راه دور بتواند کاری را انجام دهد، در ایران از زمان عملیات کربلای چهار و کربلای پنج تیمی تشکیل و هواپیمای بدون سرنشین ساخته شد که امکان ارسال تصویر در آن زمان وجود نداشت، دوربین‌ها آنالوگ بودند و وقتی قرار بود داخل دشمن عملیاتی انجام شود، یک نفر داخل گروه دشمن نفوذ می‌کرد و رادیو را دست به دست می‌کرد و عکس می‌گرفتند.

وی افزود: بعد عکس‌ها ظاهر می‌شد که با همه این سختی‌ها جان هزاران رزمنده را در آن عملیات نجات دادند، بخش‌هایی از عملیات 4 و 5 لو رفته بود و وقتی که تصاویر هواپیمای بدون سرنشین ظاهر شد مشخص شد که نیروهای عراقی کاملا در مسیری که قرار بود ایران حرکت کند ادوات توپ و تانک خود را چیده بودند که ایران را بزنند و عملیات تغییر ساختاری پیدا کرد و نخستین خاطرات ما در جنگ با جلوگیری از پاتک دشمن در عملیات‌ها بوده است.

بیش از 85 شرکت هوافضایی مجوزدار خصوصی در ایران فعالیت دارند

رئیس کارگروه پهپاد کشور تصریح کرد: بعد از جنگ و فرصتی که به وجود آمد، پیشرفت تکنولوژی و جدید شدن دوربین‌های دیجیتال صنعت دفاعی هم در این زمینه پیشرفت کرد تا سال 75 فعالیت پهپادهای ما به فعالیت‌های صرفا نظامی و دولتی محدود بود که از سال 75 شرکت‌های خصوصی را در این زمینه تاسیس کردیم که الان بیش از 85 شرکت هوافضایی مجوزدار خصوصی و بیش از 3 هزار نیروی متخصص در این شرکت‌ها و مجموعه‌ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول به فعالیت هستند.

سعیدی بیان کرد: از سال 75 تا سال 85 تعداد شرکت‌های خصوصی محدود و در خدمت صنعت نظامی کشور، از جمله ارتش، سپاه و وزارت دفاع بوده، پرنده‌های مختلفی بومی شد، از جمله پرنده‌های ابابیل، مهاجر یک تا چهار و پرنده‌های متعددی که در صنعت‌های ما فعالیت داشتند.

وی ادامه داد: از سال 85 شاهد حضور وسایل پرنده بدون سرنشین در حوزه سینما، عکاسی، فیلم‌برداری بودیم به‌عنوان نخستین کاربردهای غیرنظامی که بعد در حوزه حراست، دیده‌بانی، امداد و نجات، نقشه‌برداری و سم‌پاشی که در سال‌های اخیر اتفاق افتاده، و این انقلاب و جهشی که در حدود 5 سال اخیر اتفاق افتاد به‌سبب آمدن ربات‌های پرنده بود که اینها به ما امکان می‌داد که بدون زمین پرواز، بدون نیاز به سوخت، بدون ادوات سنگین حتی در یک باغچه و بالای پشت بام بتوانیم وسیله پرنده پرواز دهیم.

دبیر کارگروه پهپادهای غیرنظامی اتحادیه هوافضای کشور عنوان کرد: از لحاظ فیلم‌برداری و عکاسی هم علم پیشرفت کرد و فیلم‌برداری و عکاسی ربات‌های پرنده که الان می‌بینید زیر 10 میلیون قیمت آنها است از تکنولوژی و عکاسی هواپیمای "اف پنج" که یک جنگنده در جنگ انجام می‌دهد بهتر و با کیفیت‌تر است.

15 هزار هکتار از مزارع مختلف کشور توسط پهپادها سم‌پاشی شد

سعیدی اضافه کرد: این اتفاق انقلاب بزرگی بود که در عکاسی‌های مجالس از آن شروع به استفاده کردن شد و یگان‌های پهپاد سمپاش تاسیس کردیم که الان بیش از 15 هزار هکتار تنها در یک سال اخیر سمپاشی مزارع ذرت، نیشکر، کلزا و برنج در شمال و جنوب کشور داشتیم، میلیون‌ها لیتر آب صرفه‌جویی شده است، چند ده هزار لیتر سم صرفه‌جویی و سلامتی انسان‌ها کلی در این کشاورزی‌های هوشمند ارتقاء پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه معدن هم ما یگان‌های ویژه معدن داریم، معادن مس سرچشمه، معادن آهن، برداشت‌ها، کاهش ذخیره‌ها و دپوهای خود را با پهپادها مدل می‌کنند، در حوزه نقشه‌برداری روستایی با بنیاد مسکن و شهری با شهرداری‌ها، انبوه کار نقشه‌برداری، نقشه‌سازی و مدلسازی می‌شود و می‌تواند جلوگیری از تجاوز به حریم‌ها داشته باشد و برای بهبود ساخت و سازها و نظارت بر پروژه‌های عمرانی کمک کند.

دبیر کارگروه پهپادهای غیرنظامی اتحادیه هوافضای کشور تصریح کرد: همچنین در حوزه نظارت بر جنگل‌ها و مراتع، کاداستر، توسعه حدنگاری و تفکیک اراضی خدماتی به ثبت اسناد و املاک کشور داریم، به سازمان اراضی و محیط زیست کمک می‌کنیم، پرونده‌هایی را کمک مراجع قضایی بودیم برای اثبات تجاوز افرادی که زمین‌خواری و کوه‌خواری داشتند و ممانعت می‌کردند از ورود نقشه‌بردارها به اراضی که الان بدون این که اطلاع پیدا کنند، پهپاد می‌رود و تصاویر لازم را تهیه می‌کند و در نرم‌افزار سه‌بعدی شده و نقشه آماده می‌شود و دراختیار دستگاه قضایی قرار می‌گیرد و دستور قلع و قمع صادر می‌شود و بعد فرد متوجه می‌شود، این خدمات توسط نخبگان کشور به دستگاه قضایی ارائه می‌شود.

سعیدی افزود: همچنین در زمینه گونه‌های زیست‌محیطی درحال انقراض در مناطق متعددی از جمله انزلی، همدان، اردبیل، فارس، خراسان و جنگل گلستان، تیم‌های پهپادی داریم که پایش حیوانات درحال انقراض، سرشماری آنها و مقابله با شکار غیرمجاز را انجام می‌دهند و جان محیط‌بان‌های ما که به خطر می‌افتاد و در معرض گلوله شکارچی قرار می‌گرفتند حفاظت می‌شود، علاوه بر این ، خود این عکس‌ها حکم مدرک داشته اما توصیف محیط‌بانان شاید به‌عنوان یک شاهد عادی مطرح بود.

وی بیان کرد: خدمات انبوهی را در دو سال اخیر در حوزه امداد و نجات انجام دادیم، در سانحه هواپیمایی "ای تی آر"، خط هوایی آسمان در نزدیکی یاسوج، در منطقه سانحه که سیگنال رادار قطع شده بود بلافاصله از اتاق بحران مشترک اتحادیه هوافضای ایران و سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری ایران موقعیت اعلام شد و 6 یگان پهپاد فرستاده شد، منطقه تفحص شد، در منطقه‌ای که سیگنال قطع شده بود لاشه پرنده نبود و در مناطق پایین‌تر هم بعد 24 ساعت تفحص خوشبختانه موقعیت سانحه پیدا شد و به کمیته سانحه ارائه و تایید شد و فردا صبح هلی‌کوپترها به منطقه رفتند و هواپیما را مشاهده کرده و شروع به استخراج اجساد کردند.

دبیر کارگروه پهپادهای غیرنظامی اتحادیه هوافضای کشور ادامه داد: در زلزله ازگله با حضور 15 پهپاد، که با سرشماری آمار چادرهای علم‌شده کلی از منابع تعدیل و در مصرف آنها صرفه‌جویی شد و در بسیاری از اتفاقات توسط پهپادها افراد مفقودشده را شناسایی کردند.

17 هزار کاربر در کشور پرنده بدون سرنشین غیرنظامی دارند

سعیدی عنوان کرد: الان حدود 17 هزار کاربر را در سرشماری خود داریم که وسایل پرنده بدون سرنشین غیرنظامی دارند و از این تعداد حدود 3 هزار و 500 مورد تمام مراحل گواهینامه و آموزش خود را در 112 دوره ساماندهی پهپاد کشور گذرانده‌اند، حدود دو هزار نفر در نوبت رسیدگی هستند و مابقی هم کم کم به این فرایند ملحق می‌شوند.

ورود دستگاه‌های عکاسی و فیلم‌برداری هوایی بدون مجوز وزارت دفاع یا اطلاعات امکان‌پذیر نیست

وی اضافه کرد: به طور حتم این موضوع را اعلام کنید که طبق مصوبه شماره 52 شورای امنیت کشور، مصوبه شورای عالی امنیت ملی و قانون هواپیمایی کشوری مصوب سال 86 الزام‌آور است که پرنده پلاک و ثبت شود، الزام‌آور است که کاربر دوره ببیند و گواهینامه بگیرد، پلیس هواپیمایی، پاسگاه‌های بین استان‌ها و دستگاه امنیتی در صورتی که این وسیله را بدون اوراق هویتی و گواهینامه ببیند می‌تواند توقیف کند و دستگاه قضایی آن را ضبط کند که دائم این مسئله را اطلاع‌رسانی می‌کنیم و تقاضا داریم داوطلبانه حضور پیدا کنند در دوره‌ها تا شاهد مسائل نباشیم.

دبیر کارگروه پهپادهای غیرنظامی اتحادیه هوافضای کشور خاطرنشان کرد: از سال 93 به بعد طبق اجرای ماده 122 قانون گمرکی که می‌گوید واردات دستگاه‌های عکاسی و فیلم‌برداری هوایی به طور حتم باید با مجوز وزارت دفاع یا وزارت اطلاعات انجام شود، که درگاه مشترک با این وزارتخانه‌ها ایجاد کردیم که اقلام نظامی از طریق وزارت دفاع و اقلام غیرنظامی از طریق مرکز ساماندهی پهپاد اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران شناسنامه‌دار می‌شود و تاییدیه امنیتی روی آن گرفته و از طریق گمرک‌ها وارد می‌شود پس بنابراین اگر فردی همراه خود به‌عنوان مسافر بیاورد بار را متوقف کرده و در انبار امانات می‌رود و باید به مبدا برگردد و یا برود مجوزها را بگیرد و ترخیص کند.

هر هفته 10 تیم پهپادی از کشور برای انجام کارهای مختلف عازم کشورهای دیگر می‌شوند

سعیدی با اشاره به صادرات این حوزه گفت: در رابطه با صادرات تمام دغدغه ما این است که صادرات با حداکثر انجام شود، صادرات خدمات را که داشته‌ایم، دائما تیم‌ها هر هفته 10 تیم برای فیلم‌برداری، عکاسی و نقشه‌برداری می‌روند، در بخش‌های فیلم، تیزر و کلیپ بیشتر در کشورهای ترکیه، گرجستان، حاشیه خلیج فارس و کشورهای آسیای میانه، تعدادی در اروپا و آفریقا هستند، در نقشه‌برداری اکثر کشورهای جهان تیم‌ها می‌روند، مسلط بودن ما به منطقه در این زمینه کاملا اثبات شده است.

وی افزود: در بحث صادرات محصول هم به‌ویژه الان با توجه به افزایش قیمت ارز فرصت‌های بیشتری ایجاد می‌شود که البته از این افزایش قیمت ارز ما هم نگران هستیم، در کلاس نظامی از قدیم ایران صادرات داشته است، الان در کلاس غیرنظامی هم پرنده‌های سنگین، نقشه‌بردار و طیف‌سنج کشاورزی ما مشتری خارجی دارند و جالب است که بدانید بعضی محصولات در سایزهای پرنده‌های سنگین نه کوچک یک سوم، یک چهرام قیمت نمونه‌های اروپایی و تقریبا نصف قیمت نمونه چینی و مزیت رقابتی خوبی دارند

انواع پهپاد (پرنده هدایت پذیر از راه دور) ساخت ایران
پهپاد مخفف عبارت پرنده هدایت پذیر از راه دور است. شرایط سیاسی، نظامی و جغرافیایی ایران باعث شده تا تمرکز بر ساخت پهپاد‌های ایرانی افزایش یابد. از طرف دیگر، ایالات متحده آمریکا بیشترین سرمایه‌گذاری را در زمینه ساخت هواپیماهای بدون سرنشین در دنیا انجام داده است.
پهباد ساخت ایران rq170
 
پهپاد‌ها امروزه جایگاه مهمی در مجموعه قدرت نظامی کشور‌های مختلف دنیا کسب کرده اند. این وسائل با تکیه بر توان اجرای عملیات در شب و روز در مناطق دور و نزدیک بر ضد اهداف ساکن و متحرک و در تمام شرایط آب و هوایی و امکان پرواز‌های هدایت شونده از دور و یا تمام خودکار، دستاورد‌های نظامی و سیاسی بسیار مهمی را در منازعات نظامی سال‌های اخیر به دست آورده اند.
 

کاربردهای پهپاد

هواپیما‌های بدون سرنشین به دلیل عدم نیاز به تأسیسات و پایگاه‌های بزرگ و ثابت، سادگی تعمیر و نگهداری، به کار گیری آسان، نداشتن ضایعات انسانی در صورت هدف قرار گرفتن، امکان استفاده از فناوری پیشرفته در ساخت و مزایای دیگر نظر مشتریان نظامی و غیرنظامی و در نتیجه شرکت‌های سازنده را به خود جلب کرده است. امروزه میزان سرمایه گذاری کشور‌های جهان در این زمینه بالغ بر چند میلیارد دلار است. 
نکته دیگر اینکه تمامی پهپاد‌های جدید توانایی مراقبت از مرز‌های دریایی و خشکی، دیده بانی از خطوط لوله‌های نفتی، مخابراتی، کنترل ترافیک جاده‌ها، دیده بانی مناطق حادثه دیده در زلزله، آتش سوزی و سیل، محیط بانی برای حفاظت از محیط زیست و ارسال فیلم و عکس‌های دقیق در تمام طول مدت مأموریت را دارند.

ویژگی‌های کلی پهپاد

پرندهٔ هدایت پذیر از دور، هواپیمای بدون سرنشین نیز گفته می‌شود. هواپیما‌های بدون سرنشین در ایران به «پهپاد» شهرت دارند که از حروف اول «پرنده هدایت پذیر از راه دور» گرفته شده‌است.
اجزای اصلی یک پهپاد عبارتند از: بدنه، موتور و محموله.
 • بدنه یک پهپاد باید علاوه بر دارا بودن شرایط مناسب آیرودینامیکی، طوری طراحی شود که بتواند سامانه‌های ارتباطی، جنگ‌افزارها، اشخاص و محموله‌ها و کلیه لوازم مرتبط با ماموریت محوله‌اش را در خود جای دهد و همچنین با شرایط جوی منطقه ماموریت سازگار باشد.
 • پهپاد‌ها نیاز به نوع خاصی از موتور‌ها دارند. منظور از محموله‌های پهپاد در واقع تجهیزات و متعلقات اضافی است که همراه پرنده برای انجام ماموریت خاصی فرستاده می‌شود. این تجهیزات در پهپاد‌های شناسایی، دوربین فیلم برداری و عکس برداری؛ در پهپاد‌های هدف، فلر و رفلکتور و در پهپاد‌های تهاجمی و انتحاری، مهمات است.

 

پهباد (پرنده هدایت پذیر از راه دور) ساخت ایران

 

تاریخچه پهپادهای ساخت ایران

تاریخچه ساخت پهپاد در ایران به پیش از انقلاب ۱۳۵۷ بازمی‌گردد. در آن زمان برنامه‌ای ده ساله مشابه اسرائیل برای تولید پهپاد هدف و شناسایی در داخل کشور در نظر گرفته شد و قرار بود صنایع پهپاد‌سازی ایران در سال ۱۳۶۰ شروع به کار کند. پس از انقلاب این طرح دچار وقفه شد، اما در نهایت منجر به تأسیس صنایع هوایی قدس در سال ۱۳۶۴ شد که مهمترین محصولش پهپاد مهاجر یک در زمان جنگ ایران و عراق بود. صنایع هوایی قدس در اوایل دهه ۱۳۸۰ اقدام به طراحی و ساخت پهپاد‌های مهاجر ۴ و ابابیل ۳ کرد که تبدیل به موفق‌ترین پهپاد‌های شناسایی ایران شد. این پهپاد‌ها بطور گسترده در تمامی یگان‌های نیرو‌های مسلح ایران از ارتش تا سپاه به خدمت گرفته شد و حتی تعدادی هم به کشور‌های آمریکای لاتین و آفریقا صادر شد.

بجز صنایع هوایی قدس، مرکز تحقیقات صنایع هوایی شاهد هم در توسعه و ساخت پهپاد یا پرنده‌های بدون‌سرنشین فعال بود و این دو به همراه صنایع هواپیماسازی ایران یک پهپاد با دم وی (V) شکل و طراحی آیرودینامیکی مدرن تولید کردند که هسا ۱۰۰ نام گرفت. نمونه توسعه یافته هسا ۱۰۰ شاهد ۱۲۳ نامیده شد که نخستین پرواز آن در سال ۱۳۸۴ در شاهین شهر اصفهان انجام شد و تولید انبوه آن در سال ۱۳۸۸ آغاز شد. شاهد ۱۲۳ تبدیل به بستری برای طراحی و توسعه شاهد ۱۲۹شد. نخستین پیش نمونه شاهد ۱۲۹ در اسفند ماه سال ۱۳۹۰ در فرودگاه بدر اصفهان به پرواز درآمد. پیش نمونه بعدی که برخلاف نمونه نخست مجهز به ارابه فرود جمع شونده بود، در خرداد سال ۱۳۹۱ به پرواز درآمد.

پس از رونمایی شاهد ۱۲۹ در مهر سال ۱۳۹۲، ابتدا سالی چهار فروند از این پهباد تولید شد؛ بنابراین بین سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴، هشت فروند شاهد ۱۲۹ تولید گردید. برخلاف برنامه‌ریزی اولیه، هرگز امکان استفاده موشک هوا به سطح سدید ۳۶۱ یا فتح ۳۶۲ برای شاهد ۱۲۹ فراهم نشد. علت ناکامی در طراحی و ساخت یک لانچر مناسب برای حمل این موشک‌ها در زیر بال‌های شاهد و همچنین ناتوانی در حل مشکلات هدف‌گیری و هدایت موشک بود. 

در عوض متخصصان صنایع هوایی شاهد اقدام به طراحی و ساخت نمونه‌ای از موشک سدید ۳۶۱ نمودند که همانند بمب هوشمند هدایت تلویزیونی، می‌توان آن را بر ضد اهداف زمینی متحرک و غیر متحرک به کار گرفت. این بمب هوشمند فاقد راکت موتور، سدید ۳۴۱ نام گرفت. وقتی باله‌های پایدارکننده در طرفین آن نصب شد، سدید ۳۴۵ نام گرفت و تبدیل به سلاح اصلی شاهد ۱۲۹ شد.

متخصصان حوزه پهپاد‌ها پس از ساخت اولین پهپاد‌های یکبار مصرف در سال ۱۳۶۵، در طول سال‌های اخیر چنان شتابی به رشد این صنعت دادند که انحصار تکنولوژی منحصر بفرد آمریکا در این صنعت شکسته شد. آن‌ها علاوه بر ساخت پهپاد‌های انتحاری، ۵ مدل از جدیدترین پهپاد‌ها را فقط در ۸ ماهه اول سال ۹۲ رونمایی کردند. درحالی که بیشترین هجمه تحریم‌های غیر منطقی در همین سال بر علیه ملت و اقتصاد کشور تحمیل شده است.

تولید موتور هواپیما‌های شاهد و آرکیو در کمپانی مادو، گام بلندی برای خودکفایی ایران در صنعت هواپیما و موشک است.


انواع پهباد (پرنده هدایت پذیر از راه دور) ساخت ایران

 

پهپاد‌های ساخت ایران تا به امروز

 • ابابیل: اولین پهپاد یکبار مصرف با قابلیت حمل ۴۰ کیلو مواد منفجره
 • ابابیل نوع بی: برای شبیه سازی و آموزش سامانه‌های دفاع هوایی
 • ابابیل اس: با قابلیت ارسال تصاویر و پرواز تا ارتفاع ۱۴۰۰۰ پا
 • ابابیل نوع تی
 • تلاش ۱
 • بدون سرنشین تلاش: با سرعت ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت
 • مهاجر ۲ با توانایی پرواز در نزدیکی ناو‌های هواپیمابر آمریکایی
 • مهاجر ۳ (درنا) با بیشینه سرعت ۲۲۰ کیلومتری در ارتفاع ۳۳۰۰ متری
 • مهاجر ۴
 • باز
 • چابک پر فرود و برخاست از روی آب
 • تیزپر
 • پروژه شاهین
 • سفره ماهی پهپاد بمب افکن نیروی هوایی ارتش
 • صاعقه
 • طوفان
 • پهپاد حماسه در سال حماسه
 • سریر: ضد اشعه رادار و غیر قابل کشف
 • یسیر: تصویر برداری ۳۶۰ درجه‌ای از اطراف خود
 • شاهد ۱۲۹ انحصار آمریکا را در تکنولوژی جدید پهپادی شکست
 • فُطرس: فرشته‌ای که کار مراقبت از مرز‌های دریایی و زمینی را بر عهده دارد

 

پهپاد فطرس ساخت ایران

حدیث پاکدل مقدم

 


پلاک پهپاد


بیمه پهپاد


آموزش خلبانی پهپاد


مناطق پرواز ممنوع


دوره های آموزشی پهپاد

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
منوی وب‌سایت