PAHPADHA پهپادها

Intelligent Aerospace Center

02128426036
INFO@PAHPADHA.COM

آشنایی با مفاهیم طول جغرافیایی و عرض جغرافیایی

 

مفهوم طول جغرافیایی و عرض جغرافيايي :

" من كجا هستم؟" يكي از پرسش ها كليدي در طول تجربه بشري بوده است. در يونان و چين قديم تلاش ها بر آن بود كه سيستمي شبكه اي(Grid System) ساخته شود كه قادر به پاسخ دادن به اين پرسش باشد. جغرافيدان يونان باستان بطلميوس سيستمي شبكه اي را بنياد نهاد كه مختصات مكان ها را در جهان شناخته شده آن روز در كتاب جغرافياي خود ليست مي كرد. بعد ها اين سيستم تكميل شده و گسترش يافت. اين سيستم با استفاده از سمبل درجه نوشته مي شود. 

 

 

عرض جغرافيايي Latitude  :

عرض جغرافیایی دستگاه مختصات جغرافیایی شمالی-جنوبی است که در نقشه‌کشی و جهت‌یابی از آن استفاده می‌گردد. این دستگاه، مختصات مکانی را بر اساس فاصله‌اش از خط استوا یا همان مدار صفر درجه می‌سنجد. عدد عرض جغرافیایی، به صورت زاویه‌ای میان صفر و مثبت ۹۰ یا منفی ۹۰ درجه بیان می‌گردد. معمولاً (نه همیشه) برپایه قرارداد، اعداد مثبت نشان‌گر طرف شمال بودن نقطه نشان‌داده شده‌است.

به علت اینکه زمین یک کره بی‌عیب نیست (و گویا در قطب‌ها کمی «پخ» شده‌است) مسافت فیزیکی هر درجه عرض جغرافیایی در همه جا یکی نیست. در استوا این مسافت ۱۱۱٫۳۱۹۵ کیلومتر و در نزدیک قطب‌ها ۱۱۱٫۱۲ کیلومتر است.

مانند طول جغرافیایی، هر درجه عرض جغرافیایی به ۶۰ دقیقه و هر دقیقه نیز به ۶۰ ثانیه بخش می‌شود. البته روش‌های دیگری نیز برای نشان‌دادن این عدد استفاده می‌شود.

مناطق مختلف زمین آفتاب را به طور یکسان دریافت نمی‌کنند و این یکی از عوامل اصلی پدید آمدن آب‌وهواهای گوناگون در عرض‌های جغرافیایی مختلف است.

 

 

طول جغرافيايي Longitude:

 

خطوط عمودي طول جغرافيايي نصف النهار نيز ناميده مي شوند. آنها در قطب ها به هم مي پيوندند وهر چه به استوا نزديكتر مي شوند پهن تر ميشوند. فاصله طول هاي جغرافيايي از هم در روي خط استوا در حدود 111كيلو متر ميباشد. 0 درجه طول جغرافيايي در گرينويچ انگلستان قرار دارد. 180 درجه شرقي و180 درجه غربي جایي است كه خط بين المللي روز ناميده شده ودر اقيانوس آرام واقع است. گرينويچ، محل رصد خانه سلطنتي بريتانيا، در سال 1884 توسط كنفرانس بين المللي جغرافيايي بعنوان مكان نصف النهار مبدا تعيين گرديد. طول جغرافیایی به انگلیسی:مختصات جغرافیایی شرقی-غربی است که در نقشه برداری و جهت‌یابی از آن استفاده می‌گردد. این مختصات، مکانی را بر اساس فاصله‌اش از یک نصف‌النهار اصلی نشان‌می‌دهد. عدد طول جغرافیایی، به صورت زاویه‌ای بین صفر و مثبت ۱۸۰ یا منفی ۱۸۰ درجه بیان می‌گردد. معمولاً (نه همیشه) برپایه قرارداد، اعداد مثبت نشان‌گر طرف شرق بودن نقطه نشان‌داده شده‌است.

 

در طول تاریخ مبداهای زمانی گوناگونی برای «نصف‌النهار اصلی» استفاده می‌شده‌است. تا اینکه در سال ۱۸۸۴ طی همایش جهانی نصف‌النهاری، قرار گذاشته‌شد تا بعد از این تنها از رصدخانه گرینویچ به عنوان مبدا استفاده گردد.

 

هر درجه جغرافیایی معمولاً به ۶۰ دقیقه بخش می‌گردد و هر دقیقه نیز به همین ترتیب از ۶۰ ثانیه تشکیل شده‌است. بنابراین یک صورت معمول نشان‌دادن طول جغرافیایی به صورت زیر است:‎

E 51°25 ́ 35 ‟

البته این مقدار به صورت‌های دیگری نیز نشان داده‌می‌شود. (مثلاً ده‌دهی بیان کردن قسمت ثانیه)

زمین در مدت ۲۴ ساعت یک بار به دور خود می‌چرخد و کل زمین ۳۶۰ درجه طول جغرافیایی است. در نتیجه هر ۱۵ درجه تغییر طول جغرافیایی یک «ساعت» محسوب می‌شود. این امر مبنای تعیین مناطق زمانی است.

 

عرض و طول جغرافيايي چگونه با هم تعامل دارند؟

 

براي تعيين محل دقيق يك مكان، طول و عرض جغرافيايي به دقيقه و ثانيه تعيين مي گردد. هر درجه 60 دقيقه و هر دقيقه به 60 ثانيه تقسيم مي گردد. ثانيه ها مي توانند براي دقيق تر شدن مكان ها به دهم ثانيه، صدم و حتى هزارم ثانيه تقسيم گردند. براي مثال وقتي مي گوييم شهر اروميه در 37 درجه و34 دقيقه شمالي و44 درجه و58 دقيقه شرقي واقع شده است يعني اين شهر با مختصات فوق در نيمكره شمالي وشرقي واقع گرديده است. با توضيحات بالا مي توانيد بگوئيد اين شهر چند كيلومتر با خط استوا و چند كيلو متر با نصف النهار مبدا فاصله دارد؟

 

 

 

                                      

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
منوی وب‌سایت