PAHPADHA پهپادها

Intelligent Aerospace Center

02128426036
INFO@PAHPADHA.COM

همجواری با اقلیم کردستان عراق مزیت خوبی برای ساخت پهپاد در کردستان است

دبیر کارگروه پهپادهای غیرنظامی ایران گفت: یکی از دلایل مزیت ایجاد فناوری پهباد در استان کردستان قرار گرفتن در کنار اقلیم کردستان عراق است که با هم یک بوم را دارند و اقتصاد بزرگی را می‌توانند با هم داشته باشند و این یک مزیت تجاری دارد.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، حامد سعیدی روز سه شنبه(24 مرداد) در کارگاه اصول طراحی، ساخت، پرواز و مقررات هوایی پهپادهای نسل جدید استان کردستان که در پارک علم و فناوری کردستان برگزار شد، اظهار کرد: پهپاد مخفف (UAV) پرنده هدایت پذیر از دور است که کاربردهای مختلفی در حوزه ‎ های فیلم برداری، نقشه برداری، امداد و نجات، سم پاشی، حمل بار، سنجش از دور و... دارد.

وی افزود: هدف از برگزاری این نشست توسعه فناوری هوا فضا و فناوری پهپاد در کردستان است و همچنین قرار است که با سرمایه گذاران اقلیم کردستان عراق ارتباط تجاری پیدا کنیم و نشستی با تجار و فناوران دو طرف برای توسعه این کار در آینده نزدیک داشته باشیم.

دبیر کارگروه پهپادهای غیرنظامی ایران عنوان کرد: استان کردستان دارای ارتفاعات بسیاری است همچنین استانی مرزی و پرمخاطره است، بنابراین می‌توانیم دقیق‌تر و بهتر این فناوری را در استان کردستان پیاده و اجرا کنیم که کاربران و خلبانان این ربات‌های پرنده را ساماندهی می‌کنیم.

وی ادامه داد: پهپاد برای کشاورزان در سمپاشی و کاهش هرینه‌های کشاورزی و افزایش راندمان، برای معدن داران برای کشف معدن و کنترل دپو و کنترل امنیت معدن و همچنین در اداره برق برای کنترل خطوط خصوصا در مناطق صعب العبور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی گفت: در نقشه برداری و ساخت و سازهای شهرداری‌ها و وزارت راه همه به نقشه نیاز دارند و پهپاد موفق‌ترین ابزار برای نقشه برداری با قیمتی مناسب است.

سعیدی بیان کرد: در حوزه فیلم برداری این فناوری کاملا رایج است و ما می‌خواهیم که در حوزه‌های نقشه برداری و کشاورزی و معدن این فناوری را ترویج دهیم و باید افراد نخبه را ترغیب کنیم برای این کار و به شرکت‌ها مجوزهایی داده شود.

وی افزود: یکی از دلایل مزیت ایجاد فناوری پهباد در استان کردستان قرار گرفتن در کنار اقلیم کردستان عراق است که با هم یک بوم را دارند و اقتصاد بزرگی را می‌توانند با هم داشته باشند و این یک مزیت تجاری دارد.

دبیر کارگروه پهپادهای غیرنظامی ایران ادامه داد: از دلایل دیگر مزیت پهپاد در استان کردستان این است که در کردستان عراق به این اندازه کار ساخت یافته نیست و ما می‌توانیم آنجا کارهای پردرامدی داشته باشیم که هم پرنده‌ها را به آنجا بفروشیم و هم تعمیر کنیم.

وی بیان کرد: در این دوره ما حدود 60 تیم پهپادی رباط پرنده از نقشه بردارها، آتلیه دارها، نهادهای انتظامی و امنیتی فرودگاه، استاید و دانشجویان شرکت کننده داشته‌ایم و تعداد زیادی هم به دلیل تکمیل ظرفیت ثبت نام نکردند اما دوره بعدی را در کمتر از یک ماه آینده برگزار خواهیم کرد.

دبیر کارگروه پهپادهای غیرنظامی ایران گفت: چیزی که در این منطقه وجود دارد این است که هم علاقه مندان و شرکت کنندگان در دوره‌ها و هم مسئولان همگی می‌خواهند با سرعت بیشتری فعالیت کنند و این باعث می‌شود ما اینجا رشد بیشتری از حالت عادی داشته باشیم که ما این را به فال نیک می‌گیریم.

سعیدی اظهار کرد: فقط از مناطق کم جمعیتی مانند دیواندره و مریوان بالغ بر 20 تیم پروازی حضور داشتند که به جرات می‌توان گفت این در ایران بی سابقه است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: پرنده بدون سرنشین در هر کلاسی که باشد به جز اسباب بازی‌های 100 یا 200 گرمی، مابقی همه باید ثبت شوند و شناسنامه مالکیت داشته باشند چون بدون شناسنامه، نیروهای انتظامی می‌توانند جلوی حمل آن را بگیرند.

دسته ها: اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
منوی وب‌سایت