PAHPADHA پهپادها

Intelligent Aerospace Center

02128426036
INFO@PAHPADHA.COM

فراخوان جذب ایده جهت طراحی مفهومی و هویتی پایانه هوایی ایران

فراخوان جذب ایده جهت طراحی مفهومی و هویتی پایانه هوایی ایران

شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در راستای تجلی اندیشة ایران‌شهری، از این جهت حایز اهمیت است که نقطة آغاز و پایان سفر به سرزمین ایران است. این موضوع وزارت راه و شهرسازی را بر آن داشت تا مکانی را به عنوان پایانه اصلی مسافری هوایی کشور معرفی نماید که علاوه بر عملکرد مورد انتظار، خود گویای ویژگی‌های این سرزمین باشد. ساختمانی که علاوه بر عملکرد فرودگاهی، ماموریت خود را به عنوان اولین و آخرین نقطة سفر به ایران‌شهر به درستی ایفا نماید. از یک سوی، اقدامات مکمل و طراحی هویت مند پایانه مسافری هوایی و نقش فرودگاه در توسعة ملی و توانایی آن در رشد اقتصادی کشور که در مادة 166 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوري اسلامی ایران نیز به آن اشاره شده است، از نکات حائز اهمیت در تقویت موقعیت کشور در شبکة حمل و نقل هوایی بین‌المللی، توسعه پایدار و اشتغال مولد می باشد. از سویی دیگر پایانه‌های مسافری هوایی که دروازه ورودي به شهرها و کشورها مي باشند به عنوان نوعی نماد يک شهر و کشور شناخته مي شوند. زيبايي، شکوه، تسهيلات و امکانات، معماري و چشم نوازی يک پایانه فرودگاهی بيان گر وضعيت اجتماعي فرهنگي و حتي سياسي آن شهر يا کشور مي باشد. وزارت راه و شهرسازی و شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در نظر دارد دستیابی به “ایده یا ایده‌های برتر” برای طراحی پایانه مسافری هوایی بین المللی ایران‌شهر (پایانه ایران‌شهر) را از طریق فراخوان عمومی، به مرحله اقدام بگذارد. این فراخوان، به منظور جلب مشارکت همه علاقمندان و صاحبان اندیشه و نظر، صورت می گیرد.

موقعیت شهر فرودگاهی بین‌المللی امام خمینی (ره)

شهر فرودگاهی بین المللی امام خمینی (ره) در 35 کیلومتری جنوب تهران واقع شده و در حال حاضر از لحاظ تعداد پایانه مسافری در شرایط زیر می باشد؛

پایانه شماره 1 : نخستین و تنها پایانه فعال فرودگاه می باشد سالانه 8 میلیون نفر مسافر از طریق آن جابجا می شود.

پایانه سلام: دومین پایانه فرودگاه، «سلام» نام دارد که در مراحل نهایی ساخت قرار داشته و ظرفیت پذیرش جابجایی بالغ بر 5 میلیون نفر مسافر در سال را دارد.

پایانه ایران‌‌شهر: سومین پایانه فرودگاه، «ایران‌شهر» نام دارد که اکنون در مرحله مطالعاتی قرار دارد. این پایانه در فاز اول احداث توانایی پذیرش 25 میلیون مسافر در سال را خواهد داشت. "ایران‌شهر" بزرگترین پایانه هوایی کشور خواهد بود و در فاز نهایی توسعه قادر به جابجایی 100 میلیون مسافر می باشد. پیش بینی میشود پایانه ایران‌شهر در فاز اول و برحسب آخرین استانداردهای بین المللی دارای زیربنایی در حدود 400 هزار مترمربع باشد. محل احداث این پایانه در مرکز اراضی فرودگاه و در قسمت جنوبی پایانه موجود شماره 1 و در جنوب جاده شریانی و اصلی داخلی شهر فرودگاهی می باشد. به طور کلی موقعیت فرودگاه امام منجمله پایانه ایران‌شهر در دشتی هموار بوده و صرفاً در جنوب آن پستی و بلندی های کوچکی به چشم می خورد و از این نظر موقعیت احداث این پایانه در دشت بکر و دست نخورده ای خواهد بود.

ایده پردازی

شرکت‌کنندگان در این مرحله می توانند انتظار خود و ذهنیتی که دوست دارند پایانه فرودگاهی اصلی کشورشان داشته باشد را بیان کنند. شرکت در این فراخوان برای عموم مردم آزاد است. شرکت‌کنندگان می توانند از اشخاص حقیقی و یا حقوقی باشند؛ اعم از شرکت های معماری و طراحی، طراحان حرفه‌ای، دانشجویان و حتی دانش آموزانی که می خواهند سهمی در آینده فرودگاه خود داشته باشند. دارندگان هر نوع ایده و یا طرح از قبیل طرح های معماری، مفهومی، حجمی، محتوایی، نوشتاری، هنری و هویتی خلاقانه که مبتنی بر فرهنگ و هویت کشور باشد، می توانند در این فراخوان شرکت نماید.

چشم انداز

دستیابی به اثری ماندگار و کارآمد و معرف فرهنگ و هویت اسلامی و ایرانی در ذهن مسافران و مخاطبان در مقیاس جهانی

معیارهای پایه

ایجاد فضایی آرام برای کاهش اضطراب و تنش ناشی از سفر

ایجاد فضایی خاطره انگیز همراه با عرضه هویت و اصالت اسلامی و ایرانی

القای حس دعوت کنندگی و خوش آمدگویی

منحصر به فرد بودن و در عین حال تجانس با الگوهای بومی و هویت بخش

هماهنگی و تناسب با شرایط اقلیمی، نام و عملکردهای یک پایانه مسافری هوایی

توجه به اجرایی بودن طرح

نحوه ارائه ایده

د با هدف آزادسازی ظرفیت های خلاقانه فکری و طراحی، محدودیتی در قالب و سبک ارائه برای ایده‌ها وجود ندارد. بنابراین نحوه ارائه ایده، توضیحات درباره آن و روش انتقال صحیح مفهوم، بر عهده شرکت‌کننده خواهد بود (که در هریک از دسته بندی های چهارگانه "فیلم / عکس / انیمیشن / موسیقی"، "حجم سازی / معماری"، "نقاشی / طرح گرافیکی"، "ادبیات / فلسفه" قابل پذیرش است)

شرکت‌کنندگان می توانند ایده های خود را از طریق راهنمای ارسال ایده و با یکی از راه های معرفی شده ارسال نمایند.

جوایز

ایده های برتر در فرآیند طراحی مفهوم و هویت پایانه فرودگاهی ایران‌شهر مورد استفاده قرار خواهند گرفت. همچنین به 10 ایده برتر داخلی و 5 ایده برتر خارجی جوایزی نفیس همراه با لوح تقدیر اعطاء خواهد شد.


راهنمای ارسال ایده:

با توجه به ابعاد ملی طرح فراخوان، کد رهگیری طرح‌ها همان کد ملی و یا شناسه ملی شرکت‌کنندگان است، لذا ضروری است شرکت کنندگان کد ملی خود را به درستی اعلام کنند، بدیهی است ایده‌های ارسالی که کد ملی در آن اعلام نشده باشد بررسی نشده و از روند داوری خارج می شوند، همچنین در صورتی که ایده‌ای پذیرفته گردد بر اساس کد ملی اعلام عمومی خواهد شد. 
شرکت کنندگان حقیقی ضروری است اطلاعات زیر را به صورت کامل همراه با طرح خود ارسال کنند: 

 • نام و نام‌خانوادگی آنچان که در کارت ملی ذکر گشته است
 • کد ملی آنچنان که در کارت ملی نوشته شده است
 • اطلاعات تماس مانند تلفن، ایمیل و آدرس پستی
 • تاریخ تولد (ذکر تاریخ کامل الزامی نبوده و صرفا سال تولد کفایت می کند)

شرکت کنندگان حقوقی ضروری است اطلاعات زیر را به صورت کامل همراه با طرح خود ارسال کنند:

 • نام کامل شرکت
 • شناسه ملی شرکت
 • اطلاعات تماس مانند تلفن، ایمیل و آدرس پستی

 

اعلام نتایج

ایده‌های ارسالی تا پایان وقت اداری روز 20 فروردین ماه سال 1397 پذیرفته می شوند، پس از این زمان به مدت 10 روز هیئت داوران نسبت به بررسی ایده ها اقدام خواهند کرد و در روز 31 فروردین ماه نتایج اعلام عمومی خواهند شد.

رهگیری طرح‌ها

ایده‌های ارسالی پس از یک هفته از زمان دریافت دسته‌بندی خواهند شد، بر این اساس شرکت‌کنندگان پس از 5 روز از ارسال ایده ها از طریق ایمیل و یا فکس می‌توانند نسبت به وضعیت ایده خود با تماس با دبیرخانه مطلع گردند، در مورد ایده‌هایی که توسط پست ارسال می‌گردند این زمان با توجه به روند ارسالی می‌تواند تا 10 روز افزایش یابد. 
همچنین ایده‌هایی که به هر دلیل در مرحله بررسی اولیه مردود شوند، با توجه به روش ارسال از یکی از طرق پیام کوتاه و یا ایمیل به اطلاع ارسال کننده خواهد رسید، و ارسال کننده در صورت اعتراض می تواند با تماس با دبیرخانه اعتراض خود را ثبت نماید، پس از رسیدگی به اعتراض ثبت شده، نتیجه به اطلاع ارسال کننده خواهد رسید.

ارسال با ایمیل

راه پیشنهادی ارسال ایده‌ها از طریق رایانامه (ایمیل) می باشد، فایل‌های قابل قبول می بایست در قالب یکی از فرمت های زیر باشد:

 • فرمت قابل قبول متنی docx, doc, pdf
 • فرمت قابل قبول تصویری mp4, mov
 • فرمت قابل قبول mp3, wav
 • فرمت ایده های معماری و گرافیکی jpg, png, pdf

موضوع رایانامه (subject) می بایست کد ملی و یا شناسه ملی ارسال کننده باشد، بدیهی است ایمیل‌های ارسالی با موضوعات دیگر به صورت خودکار پاک شده و مسئولیتی در این قبال بر عهده دبیرخانه نمی باشد، متن ایمیل نیز باید شامل اطلاعات درخواستی مندرج در بخش اطلاعات مهم بالا باشد. فایل‌های ارسال نباید حجمی بالاتر از 10 مگابایت داشته باشند. 
آدرس ایمیل ارسال ایده ها idea@myairport.ir است.

ارسال با پست

راه دیگر ارسال ایده‌ها آدرس پستی دبیرخانه می باشد، ایده ها می بایست به گونه ای ارسال شوند که تا قبل از تاریخ 20 فروردین به دبیرخانه رسیده باشند. همچنین ذکر کد ملی و دیگر اطلاعات مهم در متن نامه الزامی است. آدرس دبیرخانه: تهران، خیابان قائم مقام فراهانی، کوچه یکم، پلاک 13، کد پستی 1585937411

ارسال با فکس

در صورتی که دو روش فوق الذکر مقدور به انجام نیست، شرکت کنندگان می توانند آثار متنی خود را به شماره فکس دبیرخانه ارسال نمایند.


فراخوان جذب ایده جهت طراحی مفهومی و هویتی پایانه هوایی ایران شهر، فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) از تاریخ ۱۵ اسفند ۹۶ لغایت ۲۰ فروردین ۹۷


 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
منوی وب‌سایت