PAHPADHA پهپادها

Intelligent Aerospace Center

02128426036
INFO@PAHPADHA.COM

رصدخانه سیار تارا در سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح رونمایی شد

رصدخانه سیار تارا در سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح رونمایی شد

صبح چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۹۷، آیین رونمایی از رصدخانه سیار تارا با حضور سردار قاسم تقی‌زاده، جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در محل آسمان‌نمای سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح برگزار شد.

 به گزارش مجله نجوم، در این مراسم که با حضور جمعی از فعالان نجوم آماتوری و حرفه‌ای و مقامات مسئول در سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح برگزار شد، مدعوین از رصدخانه سیار و غرفه‌های نمایشگاه‌هی انجمن‌ها، گروه‌ها و موسسات فعال نجوم کشور بازدید کردند.
 کاظم مهرابی، طراح و سازنده این رصدخانه سیار است. او تلسکوپ ۱۶ اینچ مید اشمیت- کاسگرین را سوار بر خورویی مجهز به امکانات رفاهی کامل برای ۴ خدمه حمل کرده و با اعمال تغییراتی آن را به رصدخانه‌ای سیار تبدیل کرده است..
از جمله این امکانات می‌توان به آشپزخانه (با اجاق گاز، یخچال، قهوه‌ساز و ...)، تخت‌خواب و میز و صندلی برای ۴ نفر، تلویزیون ال‌ای‌دی، سرویس بهداشتی و حمام اشاره کرد.

 گفتنی است برای پرهیز از لرزش تلسکوپ هنگام رصد از جک هیدرولیک بالابرنده خودرو پس از استقرار و توقف کامل استفاده می‌شود. برای رفاه بازدیدکنندگان و دسترسی آسان‌تر به محفظه تلسکوپ نیز از سه جهت پله‌های تاشو رو به داخل اتاقک رصدخانه با جک باز می‌شود.
اتاق بازشونده و سقف کشویی بازشونده با جک‌ها نیز کار مهیا شدن برای رصد در این رصدخانه سیار را هموار کرده است.
 کاظم مهرابی که خود منجم آماتور و طراح رصدخانه سیار تارا است می‌گوید: «به‌زودی با این رصدخانه سفر به گوشه‌گوشه ایران آغاز می‌شود. هدفم از ساخت این رصدخانه ترویج نجوم در نقاط دوردست و دور از امکانات کشور بود. قرار است با این رصدخانه عازم مناطق زلزله‌زده کرمانشاه شویم و برنامه آموزشی و رصدی را برای دانش‌آموزان این مناطق اجرا کنیم.»

رصدخانه‌های سیار با نام‌های متنوعی در کشورهای مختلف جهان سال‌هاست مشغول کارند. در ایران نیز افراد و گروه‌های مختلف در سال‌های گذشته اندیشه طراحی و ساخت چنین رصدخانه‌ای را به شکل‌های مختلف در محافل عمومی یا خصوصی مطرح کرده بودند. با این حال به نظر می‌رسد کاظم مهرابی نخستین فردی باشد که در ایران این ایده‌ها را از مرحله حرف به عمل رسانده است. او می‌گوید سبک طراحی پله تاشو از سه جهت در اتاقک خودرو ایده خودش بوده و در جستجوهایش در اینترنت ندیده ‌است که هیچ سامانه مشابهی از این جهت پیشتر در جهان ساخته شده باشد.
شاید ساخت این رصدخانه را بتوان آغازگر دورانی تازه در ترویج نجوم در ایران دانست.


تاریخچه تأسیس رصدخانه‌ها در ایران

نخستین رصدخانه در حدود سال ۲۱۲ هـ. ق (۸۲۸ م) در بغداد بنا شد و دو اخترشناس برجسته به نام‌های فضل بن نوبخت اهوازی و محمد بن موسی خوارزمی بر آن ریاست داشتند؛ و بعضی‌ها اعتقاد دارند اولین رصدخانه را حاسب طبری آملی بنا کرده است. پس از این رصدخانه، رصدخانه‌های پرشماری در جای‌جای سرزمین‌های اسلامی ساخته شد که هریک با نام اخترشناسی برجسته، پیوسته‌است. رصدخانهٔ بتانی در رقّه و رصدخانهٔ عبدالرحمان صوفی در شیراز از جملهٔ آن‌هاست. البته، پس از سدهٔ چهارم، رصدخانه‌ها با نام امیران ارتباط پیدا کردند، مانند رصدخانهٔ علاءالدوله در همدان، که برای بوعلی‌سینا بنا کرد. کمتر از یک سده بعد نیز ملکشاه سلجوقی، رصدخانهٔ بزرگی را بنیان نهاد که بزرگانی مانند عمر خیام نیشابوری در آن‌جا فعالیت داشتند و گاهشماری جلالی، دقیق‌ترین تقویم جهان، را طرح‌ریزی کردند.

 

پیشرفت رصدخانه‌ها با بنیان‌گذاری رصدخانه مراغه به اوج خود رسید. بنای این رصدخانه در سال ۶۵۷ هجری(۱۲۶۱ میلادی) به سفارش خواجه نصیرالدین طوسی و به فرمان هولاکو، نوهٔ چنگیزخان مغول، آغاز شد. هولاکو برای نگهداری این سازمان پژوهشی موقوفه‌های ویژه‌ای در نظر گرفت. کتاب‌خانه‌ای شامل ۴۰۰ هزار جلد کتاب و ابزارهای اخترشناسی، از جمله ذات‌الربع دیواری به شعاع ۴۳۰ سانتی‌متر، کره‌های حلقه‌دار (ذات‌الحلق)، حلقهٔ انقلابی، حلقهٔ اعتدالی و حلقهٔ سموت، نیز فراهم شد. در همین‌جا بود که زیج ایلخانی به سال ۶۷۰ هجری(۱۲۷۶ میلادی) فراهم شد.

رصدخانهٔ مراغه فقط مخصوص رصد ستارگان نبود و یک سازمان علمی گسترده بود که بیش‌تر شاخه‌های دانش درس داده می‌شد و مشهورترین دانشمندان آن عصر، از جمله قطب‌الدین شیرازی، کاشف علت اصلی تشکیل رنگین کمان، در آن‌جا جمع شده بودند. به علاوه، چون در آن زمان ارتباط علمی چین و ایران به علت استیلای مغولان بر هر دو سرزمین برقرار شده بود، دانشمندان چینی، از جمله فردی به نام فائو مون‌جی، در این مرکز فعالت داشتند. همچنین، فیلسوف و فرهنگ‌نامه نویس مسیحی، ابن‌العبری، در رصدخانهٔ مراغه به درس دادن اصل‌ها اقلیدوس و المجسطی بطلمیوس مشغول بودند.

اوج شکوفایی رصدخانه‌ها را در سدهٔ نهم هجری می‌بینیم، یعنی زمانی که الغ‌بیگ نوهٔ تیمور لنگ، رصدخانهٔ خود را در سمرقند بنا نهاد؛ رصد خانه‌ای که آن را با رصدخانهٔ استانبول باید حلقهٔ انتقال این سازمان به غرب دانست. الغ بیگ، که خود اخترشناس شایسته‌ای بود، بهترین ریاضی‌دانان زمان را در رصدخانهٔ خود، که پیشرفته‌ترین ابزارهای پژوهشی آن زمان (از جمله قوسی از نصف‌النهار به ارتفاع ۵۰ متر) را داشت، گردهم آورد. مهم‌ترین آنان، غیاث‌الدین جمشید کاشانی بود.

 

برچسب ها: پهپادپهپادهاDRONEPAHPADHAPAHPADپهپادهای پر سرعتهوافضادانشگاه پیام نورگلایدرمسابقات ملی هوافضامرکز هوشمند هوافضادانلود قوانین لیگ هاورکرافتهاورکرافتدانلود قوانین لیگ راکت آبیتعریف هاورکرافتراکت آبی 90 درجهتعریف راکت آبی 90 درجهدانلود پیوست لانچر لیگ گلایدر دانش آموزیلانچر لیگ گلایدر دانش آموزیلانچر لیگ گلایدردانلود پیوست لیگ گلایدر دانش آموزیدانلود قوانین لیگ گلایدر دانش آموزیتعریف گلایدرلیگ های دانش آموزیدانلود قوانین لیگ سرعت پهپادهاسرعت پهپادهاپهپادهای سرعتیتعریف سرعت پهپادهادانلود پیوست لانچر لیگ گلایدر کنترلیگلایدر کنترلیقوانین لیگ گلایدر کنترلیتعریف گلایدر کنترلیدانلود قوانینلیگ شبیه سازی اویونیکپلی تکنیک تهرانشبیه سازی اویونیکتعریف شبیه سازی اویونیکدانشکده ی مهندسی هوافضادهمین دوره مسابقات ملی هوافضادانشگاه امیرکبیرامیرکبیردانشگاه صنعتی امیرکبیرHOVERCRAFTROCKETWATER ROCKETGLIDERAVIONIC SIMULATORSIMULATORمسابقات هوافضامسابقات دانشجویی هوافضامسابقات دانش آموزی هوافضارصدخانه سیارتاراتلسکوپنجوم آماتوریسازمان جغرافیاییرصدخانه سیار تاراسازمان جغرافیایی نیروهای مسلحتاریخچه تاسیس رصدخانه ها در ایران
دسته ها: اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
منوی وب‌سایت