PAHPADHA پهپادها

Intelligent Aerospace Center

02128426036
INFO@PAHPADHA.COM

ساخت هواپیمای فوق سبک در بوشهر

جنوب نیوز- شهرام محمدی: با دعوت کاپیتان شیر آقایی که از مردان بزرگ نیروی هوایی کشور و یادگار ۸ سال دفاع مقدس می باشند و اخیرا رهبری یک تیم طراحی و ساخت هواپیماهای فوق سبک را در استان بوشهر عهده دار شده اند به همراه تعدادی از علاقمندان جهت بازدید از کارگاه ساخت هواپیمای فوق سبک تیم نو آور "حواصیل " به شهرک صنعتی شماره ۲ بوشهر رفتیم.

در ابتدای حضور ما با صحنه ای روبرو شدیم که باورش کمی برای بیننده سخت و دشوار بود.

این جوانان فعل توانستن را فقط صرف نکردند و آنرا با جدیت و با عشق انجام دادند.


پای صحبت های این تیم که از واحدهای فناور پارک علم و فناوری هستند و نام حواصیل ساحل آفتاب را برای خود انتخاب کرده بودند نشستیم و ساعاتی با آنها بودیم.

کاپیتان و استاد خلبان منوچهر شیر آقایی که خود در بهترین مدارس خلبانی دنیا آموزش خلبانی جنگنده ها را دیده بود اعتقاد داشت فقط یک عاشق که عشقش به حد جنون باشد این مسیر دشوار را طی می کند، با کمترین امکانات و کمترین حمایت ها اعضای این تیم نو آور در استان بوشهر هواپیمای فوق سبک طراحی و تولید می کنند، کاپیتان توان تیم طراحی و  ساخت را تایید نمود و به توان فنی اعضای این تیم اعتقاد راسخی  داشت و بیان کردند اگر مسئولین استانی همکاری نمایند ما در این عرصه حرفهای زیادی برای گفتن داریم.

این هواپیما که به نام شاهین بوشهر نام گرفته همه مراحل طراحی و ساخت آن در کارگاه کوچک آنها صورت گرفته است و پنجمین فروندی بود که توسط اعضای این تیم  ساخته شده است، آنها تا کنون موفق به ساخت پنج فروند هواپیما از نوع فوق سبک شده اند که یک فروند آن در سازمان هواپیمایی کشوری جهت اخذ مجوزهای پروازی ارسال شده است و یک فروند دیگر بعنوان شبیه ساز پروازی در مجتمع آرن  شهرک غرب تهران در اختیار علاقمندان می باشد.

سپس پای صحبت مهندس بابک کیامرثی که مسئول تیم طراحی و ساخت این تیم بود نشستیم، مهندس جوان و البته پر انرژی و جسور، با قدرت صحبت می کرد او که از سالهای ۱۳۸۳ کار طراحی و ساخت هواپیماهای مختلف را شروع کرده است می گوید اگر مورد حمایت قرار گیرد به خوبی می توانند هواپیماهای قابل رقابت با نمونه های خارجی را با قیمت مناسب  تولید کنند.

او آنقدر به کار خود ایمان دارد که از خلبانان ماهر دعوت کرد جهت تست پرنده حضور پیدا کنند، چراکه معتقد است این محصول کاملا مهندسی ساخته شده و دارای استانداردهای لازم پروازی می باشد.

در ادامه با خلبان بناری که از اعضای این مجموعه بود صحبت کردیم، ایشان نیز همچون اعضای دیگر این تیم مصمم و با انرژی بیان داشتند ما الان به تکنولوژی تولید انبوه و صنعتی ساخت هواپیما در استان بوشهر دست یافته ایم و اگر مورد حمایت قرار بگیریم توانمندی های بیشتری در ساخت  هواپیماهای دو زیست آب نشین با توجه به اقلیم استان بوشهر و حتی هواپیماهای سبک را داریم.

در پایان شاهد استارت موتور این هواپیما و حرکت آن در محوطه کارگاهی بودیم.

از نکات قابل توجه در این بازدید و تهیه گزارش بازدید از واحد طراحی و ساخت ملخ بود که با دقت بالا در دو مدل کامپوزیتی و چوبی ساخته می شد که این در نوع خود بسیار منحصر به فرد بود چرا که این تکنولوژی در اختیار تعداد محدودی از کشورها می باشد.

امید است مسئولان استان بوشهر به حوزه هوافضای استان توجه ویژه ای داشته باشند و با همکاری و مساعدت از این نخبگان از مهاجرت و عقب نشینی و کاهش انگیزه این دسته از شرکت ها جلوگیری بعمل آورده و راه را برای تعالی آنها فراهم نمایند، اخیرا شاهد درخواست های متعددی در حوزه هوافضا از استان های همجوار و پایتخت به برخی شرکت های داخلی استان هستیم و پسندیده است با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از کالای ملی از این عزیزان نیز حمایت بعمل آید.
دسته ها: اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
منوی وب‌سایت