PAHPADHA پهپادها

Intelligent Aerospace Center

02128426036
INFO@PAHPADHA.COM

افزایش پرواز پهپادهای چینی بر فراز میادین جنگ‌های خاورمیانه

در سراسر خاورمیانه کشورهای این منطقه کم کم در حال چشم پوشی از خرید پهپادهای آمریکایی به دلیل وضع قوانین و محدودیت‌های سختگیرانه‌تر برای این پهپادها و روی آوردن به خرید پهپادهای چینی به دلیل عدم محدودیت برای خرید این پهپادها و در ‌عین ‌حال قیمت ارزان‌تر آنها هستند.

آسوشیتدپرس: چندی پیش یک پهپاد متعلق به نیروهای اماراتی با پرواز بر فراز خودروی حامل صالح الصماد، سیاستمدار ارشد حوثی‌های یمن در شهر حدیده در نهایت این خودرو را هدف قرار داده و باعث کشته شدن صالح الصماد شد. نکته این بود که پهپادی که این موشک را در ماه آوریل شلیک کرد، نه یک پهپاد آمریکایی بلکه یک پهپاد چینی بود.

سونگ ژونگ پینگ، یک تحلیلگر نظامی چینی و استاد سابق دانشگاه مهندسی متعلق به نیروی موشکی ارتش چین، اظهار کرد: در حال‌ حاضر محصولات چینی با کمبود تکنولوژی مواجه نیستند بلکه فاقد سهم بازار هستند.

وی افزود: اینکه آمریکا صادرات تسلیحاتش را محدود کند دقیقا اتفاقی است که یک فرصت بزرگ به چین می‌دهد. در ‌عین ‌حال فروش این تسلیحات کمک می‌کند به اینکه نفوذ چین در این منطقه‌ای که تاکنون اهمیت زیادی برای منافع امنیتی آمریکا دارد، گسترده‌تر شود.

داگلاس بری، متخصص نیروی هوایی در انستیتوی مطالعات راهبردی بین‌المللی، خاطرنشان کرد: چین در صدد است که از این راهبرد محافظه کارانه آمریکا بهره ببرد.

وی اظهار کرد: من فکر می‌کنم چینی‌ها خیلی کمتر از نگرانی‌ها نسبت به کشته شدن غیرنظامیان در حملات پهپادهای خود تاثیر می‌پذیرند. اوایل سال جاری میلادی یک ماهواره به هنگام پرواز بر فراز جنوب عربستان تصاویری را از یکسری پهپادهای تجسسی آمریکا در کنار پهپادهای مسلح چینی در یک فرودگاه نشان داد.

بر اساس اعلام مرکز مطالعات پهپاد در کالج بارد در نیویورک این تصاویر اولین سند از استفاده از دو سیستم پهپادی در جنگ یمن هستند.

دن گتینگر، مدیر مرکز مطالعه پهپادی گفت: یمن اکنون تبدیل به نوعی میدان آزمایش برای پهپادهای تسلیحاتی شده است. ما شاهد هستیم که اکنون روند استقرار پهپادها تسریع شده است.

پیش از این پهپادهای آمریکایی در سال ۲۰۰۲ نخستین بار در یمن برای کشتن شبه نظامیان القاعده مورد استفاده قرار گرفتند.

یکی از بزرگترین صادرات پهپادی چین سری پهپادهای  Cai – Hong (رنگین کمان) است که از سوی شرکت تکنولوژی دانش و هوافضای چین که بزرگترین پیمانکار برنامه فضایی چین است، ساخته شده است. از این سری دو مدل CH-۴ و CH-۵ تقریبا معادل پهپادهای پیشرفته آمریکایی پردیتور و ریپر هستند اما با قیمت بسیار ارزان‌تر.

تحلیلگران مستقل می‌گویند که این مدل‌های چینی عقب‌تر از همتایان آمریکایی خود هستند اما تکنولوژی آنها به حدی خوب است که قیمت آنها را توجیه کند.

یک مقام ارشد این شرکت تولید کننده چینی گفت: مدل‌های جدیدتر پهپادهای آمریکایی از جمله استینگری که قرار است امسال وارد نیروی دریایی آمریکا شوند هنوز از برتری تکنولوژیکی برخوردار هستند.

از سال ۲۰۱۴ تاکنون چین بیش از ۳۰ پهپاد مدلCH-۴به کشورهایی نظیر عربستان و عراق با قراردادهایی مجموعا به ارزش ۷۰۰ میلیون دلار فروخته است و دو کشور در حال‌ حاضر مشغول مذاکرات برای خرید پهپادهای این مدل هستند.

ایسنا

 


پلاک پهپاد


بیمه پهپاد


آموزش خلبانی پهپاد


مناطق پرواز ممنوع


دوره های آموزشی پهپاد

دسته ها: اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
منوی وب‌سایت