PAHPADHA پهپادها

Intelligent Aerospace Center

02128426036
INFO@PAHPADHA.COM

پهپادها و آمازون

چند سالی است که شرکت بزرگ آمازون ادعا می‌کند در ارسال کالاهای خود به مشتریان از پهپادها استفاده خواهد کرد. البته این ادعا در حد کلام باقی مانده است و مشتریان مشتاق به دریافت خریدهای خود از پهپادها همچنان در انتظار هستند. جف بزوس، مدیر ثروتمند این خرده‌فروشی معروف در تامین امنیت پهپاد برای استفاده در ارسال کالا به نتیجه‌گیری درستی نرسیده است و به نظر می‌رسد که هنوز زمینه استفاده از این ابزارهای جدید کاملا مقدور نیست. اما این پهپادها چه زمانی برای آمازون به بهره‌برداری خواهند رسید؟ شما چه فکر می‌کنید؟

جف بزوس و وعده‌ای دروغین و غیرقابل اجرا؟

ادعای جف بزوس درباره استفاده از پهپاد برای ارسال سفارش مشتریان در سال ۲۰۱۳ مطرح شد و او در طی مصاحبه‌هایی عنوان کرده بود که تا ۵ سال آینده، از این سیستم برای وبسایت خود استفاده خواهد کرد. اما هنوز چنین چیزی به وقوع نپیوسته است. اما گذشته از بحث بدقولی این شرکت، مسائل زیادی پیرامون استفاده از این فناوری‌های تازه در دنیا وجود دارد. به عنوان مثال، عمر باتری‌ پهپادها زیاد نیست.

در نتیجه عملا برای پیمودن مسافت‌های طولانی هنوز از ظرفیت و توانایی زیادی برخوردار نیستند. مسائل امنیتی و حریم خصوصی هم تا حد زیادی با پرواز این خفاش‌های کوچک بر فراز آسمان خدشه‌دار می‌شود. در واقع، نیاز به اعمال قوانینی درباره فعالیت پهبادها وجود دارد.  از پهپاد در صنایع متنوعی استفاده می‌شود اما تاکنون هیچ کسب و کاری برای ایجاد ارتباط مستقیم با مشتریان نهایی از آن بهره نبرده است. برخی از شرکت‌ها در خارج از آمریکا هم از پهبادها برای ارسال دارو و کالاهای ضروری به صورت آزمایشی استفاده کرده‌اند ولی به نظر می‌رسد که هیچ یک، نتیجه‌ای درخور و رضایت‌بخش دریافت نکرده‌اند.

کسانی که به کاربرد گسترده پهپادها به شدت خوش‌بین هستند، این اعتقاد را دارند که پهباد می‌تواند در ارسال دارو و لوازم ضروری درمانی که در فرستاد نشان، فوریت وجود دارد بسیار مفید ظاهر خواهند شد. کارشناسان بدبین هم معتقد هستند که بازار استفاده از پهبادها، بازاری محدود و ویژه یا اصطلاحا، نیچ‌مارکت خواهد بود. زیرا محدودیت‌های بسیاری بر سر استفاده از این وسیله وجود دارد که قابل رفع نیست.

 

حضور پهبادها در کشور آمریکا

در کشور آمریکا حدود ۱۱۰ هزار پهپاد در حال فعالیت هستند. با برآوردهایی که صورت گرفته است، این رقم تا سال ۲۰۲۰ احتمالا به ۴۵۰ هزار عدد هم خواهد رسید. فعلا، استفاده از پهپاد به کاربردهایی در معدن، کشاورزی، در حفر چاه و لوله‌گذاری و برای جستجو و نظارت بر فراز یک مکان به خصوص محدود می‌شود. البته از آمازون، همچنان اخباری به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه از پهپادها به زودی استفاده خواهد شد. یکی از سخنگویان این شرکت اعلام کرده است که آمازون در نظر دارد به کمک ارسال کالا با پهپاد، فرستادن محصولات به مشتری را به مدت‌زمان بسیار کوتاهی برساند. به گفته روابط عمومی این شرکت، آمازون قصد دارد استفاده از پهپادها را در کشورهای دیگری نظیر: فرانسه، انگلستان و اتریش هم فعال کند.

این طرح به صورت امتحانی در نواحی با ازدحام اندک برای انتقال محصولاتی که فوریت ارسال دارند، صورت گرفته است. ارسال محصولات در نواحی پرجمعیت و شلوغ قطعا با چالش‌های متعددی رو به رو خواهد بود. این موضوع از نظر قانونی هم با مخالفت‌های زیادی همراه بوده است. اما دولت ترامپ، ترتیبی برای امتحان و آزمایش کردن این وسیله به وجود آورده که طی آن شرکت‌های خصوصی اجازه دارند این وسیله و کاربرد آن را بررسی کنند.

پهبادها - آمازون

نتیجه آزمایش پهپادها برای ارسال کالا به مشتریان

تقریبا می‌توان گفت که پروژه‌های آمازون  و شرکت‌های دیگر برای استفاده از پهپادها فعلا با موفقیت همراه نبوده است. شرکت‌های مختلفی از پهپاد به صورت آزمایشی استفاده کرده‌اند اما همگی معتقد هستند که فعلا و به این زودی‌ها، امکان استفاده از آن به طور گسترده فراهم نخواهد بود. علت عمده و اصلی برای ناکارآمدی پهپاد، عمر کوتاه باتری آن است. یکی دیگر از مشکلاتی که پهپادها دارند، این است که آنها مانند ماموران انسانی نیستند و نمی‌دانند که بعد از رسیدن به مقصد باید درب کدام منزل را بزنند. هوشمند کردن پهپادها برای رسیدن به چنین درجه‌ای از هوشمندی به هزینه و البته صرف زمان زیادی نیاز دارد.

موضوع مهم دیگری هم در این میان وجود دارد؛ امکان سوء استفاده از پهپادها به شدت زیاد است. اینکه یک وسیله کوچک بر فراز سر مردم حرکت کند، علاوه بر اینکه آبستن خطرات مختلفی است باعث بروز ظرفیت‌هایی برای سوء استفاده تروریست‌ها هم می‌شود. در واقع، امکان سواستفاده خلافکاران و فعالیت‌های تروریستی هم به کمک پهپادها به وجود می‌آید. بنابراین، اگر قرار است که از پهپادها در ابعاد گسترده استفاده شود، لازم است تا قوانین بسیار سفت و سختی برای حفظ امنیت تعریف شود.

پهبادها - آمازون

در آخر

قوانین و مقررات مختلفی برای استفاده گسترده از پهپادها باید به تصویب برسد. برای مثال، احتمالا برخی از مکان‌های امنیتی اجازه پرواز پهپاد را بر فراز خود نخواهند داد. میزان ارتفاعی که پهپاد در آن پرواز می‌کند، موضوع مهم دیگری است. این وسیله باید در ارتفاعی حرکت کند که با هیچ وسیله جنبنده دیگری در آسمان تصادم نداشته باشد. کنترل این وسیله برای ارسال کالا به مشتری هم به یک نیروی همراه نیاز دارد. یعنی کنترلی که از حرکت پهپاد پشتیبانی به عمل بیاورد. به نظر می‌رسد که این وسیله فعلا جایی در بازار گسترده ارسال کالا ندارد. اگر فناوری به رشد و توسعه بیشتری برسد و برای مثال، عمر باتری‌های پهپاد بسیار طولانی شود یا ویژگی‌های کنترلی دیگری هم به آن افزوده شود شاید بتوان به رایج شدن آن، امیدوار شد.

هزینه، خطا و زمانی که استفاده از پهپادها دریافت می‌کنند، خیلی بیشتر از کمک گرفتن از نیروهای انسانی است. اگر قرار باشد که جف بزوس و آمازون از این وسیله به صورت گسترده استفاده کنند، قبل از بهره‌برداری گسترده از آن حتما لازم است که تمامی ایرادها و مشکلات احتمالی را رفع کرده و بعد آن را به مشتریان معرفی کنند. زیرا بروز ناهماهنگی‌ها و خطاهای فعالیت این دستگاه برای طیف عظیم مشتریان به هیچ وجه قابل قبول نخواهد بود. فناوری‌های دنیای جدید برای بهره‌برداری در سطح گسترده باید کاملا بی‌نقص باشند. فناوری‌ در سال‌های اخیر، انتظارات همه را طوری بالا برده است که وجود درصدی خطا بی‌شک باعث نارضایتی مشتریان زیادی خواهد شد.

 

 

دسته ها: اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
منوی وب‌سایت