PAHPADHA پهپادها

Intelligent Aerospace Center

02128426036
INFO@PAHPADHA.COM

بارش شهاب برساوشی

بارش شهاب برساوشی

زیباترین پدیده شهاب سنگی سال 

بارش شهابی برساوشی احتمالا محبوب‌ترین بارش‌های شهاب سنگی سال است. شهاب سنگی که در سال ۲۰۱۸ همچون یک هدیه قرار است چشم‌ها را برباید.

بارش شهابی بَرساوُشی یکی از مهم‌ترین بارش‌های شهابی سالیانه است. این بارش شهابی از توده ذرات برجای‌مانده از دنباله‌دار سوئیفت‌تاتل به وجود می‌آید و معمولاً از ۱۷ ژوئیه تا ۲۴ اوت فعال است که بازه زمانی بلندی برای بارش شهابی به‌شمار می‌آید. اما اوج بارش شهاب سنگی در ۱۲ اوت (۲۱ مرداد) رخ می‌دهد. به این معنی که بیشترین شهاب سنگ را می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان در ارتفاقاعات و نزدیک به قله‌ها تماشا کنید.

کانون این بارش در صورت فلکی ذات‌الکرسی و در نزدیکی مرز آن با صورت فلکی برساوش واقع شده‌است، ولی در گذشته که اندازه‌گیری و سنجش دقیق مکان نورباران بارش‌های شهابی میسر نبود، اخترشناسان مکان کانون این بارش شهابی را در برساوش می‌دانستند و به همین دلیل آن را برساوشی نام‌گذاری کردند. به دلیل سنت پابرجایی نام‌ها در اخترشناسی، این نام نیز همچون بسیاری موارد دیگر تا به امروز حفظ شده و باقی مانده‌است.

در هر ساعت حدودا ۶۰ تا ۷۰ شهاب‌سنگ در آسمان دیده می‌شوند، اما گاهی مانند سال ۲۰۱۶ این عدد بیشتر می‌شود و به ۱۵۰ تا ۲۰۰ در هر ساعت هم می‌رسد.

بهترین جا برای دیدن پرسید، نیمکره شمالی و به ویژه در میانه‌های جنوبی آن است. تنها چیزی که شما برای دیدن این شگفت انگیز جذاب احتیاج دارید، جایی تاریک است تا با صبر و حوصله بنشینید و منتظر آمدنش بمانید.

دنباله دار سوئیفت - تاتل بزرگترین شی شناخته شده‌ای است که بارها از کنار زمین عبور کرده است. آخرین بار در سال ۱۹۹۲ این اتفاق افتاده است و بار دیگر در سال ۲۱۲۶ در مدار زمین قرار خواهد گرفت.

هنگامی که شما به تماشای یک شهاب سنگ می‌نشینید، در واقع شاهد قطعه‌های دنباله‌داری هستند که وقتی وارد جو زمین می‌شوند در نور شدید سوزانده می‌شوند و همچون مسیری زنده از نور را در آسمان پر می‌کنند. زمانی که آنها در فضا هستند، قطعه‌های باقی مانده، شهاب سنگ نامیده می‌شود. ضمن اینکه بسیاری از شهاب سنگ‌ها بسیار کوچک هستند و آنطور که تصور می‌شود بزرگ نیستند.

برای دیدن شهاب سنگ باید به یک منطقه تاریک و کوهستانی بروید و نیم ساعتی طول می‌کشد تا چشم شما تنظیم شود و احتمالا چند ساعتی طول می‌کشد تا شهاب سنگ ها را ببنید.

علی آزادگان در خصوص بارش شهابی برساوشی به خبرنگار مهر با بیان اینکه بارشهای شهابی در کل سال وجود دارند و ماهیانه یک یا دوبار می توان آنها را در فهرست رویدادهای نجومی دید، گفت: اما تعداد شهاب های اکثر آنها در ساعت بسیار اندک هستند و رصد آنها به سختی انجام می گیرد.

وی با بیان اینکه بارش برساوشی را می توان معروفترین بارش سال دانست، گفت: بارش برساوشی با شهاب های زیاد خود در میانه تابستان بسیار چشمگیر و دیدنی هستند و به راحتی می توان آنها را رصد کرد.

این کارشناس نجوم با تاکید بر اینکه نام بارشهای شهابی برگرفته از محل کانون آنهاست، گفت: کانون بارش شهابی نقطه ای از آسمان شب است که به نظر می رسد شهاب ها همه از آن نقطه سرچشمه می گیرند و در آسمان پخش می شوند؛ این بارش شهابی همانند رانندگی در شبی برفی است که به نظر می رسد همه دانه های برف از نقطه ای در انتهای جاده سرچشمه می گیرند و به سوی شیشه خودرو پرتاب می شوند.

به گفته آزادگان، کانون بارش برساوشی هم در صورت فلکی برساوش قرار دارد و اگر انتهای شهاب ها را امتداد دهیم به نظر می رسد که از این صورت فلکی سرچشمه گرفته اند. البته این روش برای تشخیص شهاب های برساوشی از سایر شهاب های متفرقه بسیار کاربردی تر است.

وی عنوان کرد: بارش برساوشی ناشی از ذرات به جای مانده از دنباله دار «سویفت-تاتل» است و از ۲۶ تیر تا ۲ شهریور می توان شهاب های آن را در آسمان رصد کرد؛ اما در ۲۱ مرداد زمین به متراکم ترین بخش از ذرات به جای مانده از این دنباله دار می رسد به همین دلیل می توان اوج بارش را در این تاریخ به وضوح مشاهده کرد.

این کارشناس نجوم اضافه کرد: امسال در اوج بارش می توان انتظار دیدن ۶۰ تا ۷۰ شهاب در ساعت را داشت که چون ماه هم در حالت نو است و در همان ابتدای شب غروب می کند هیچ مزاحمتی برای رصدگران بارش ایجاد نخواهد کرد.

آزادگان افزود: بهترین زمان برای دیدن بیشترین شهاب پس از نیمه شب ۲۱-۲۰ و ۲۲-۲۱ مرداد است؛ البته احتمالا شب ۲۲-۲۱ مرداد با شهاب های بیشتری روبرو خواهیم بود.

وی با بیان اینکه برای رصد بارش شهابی برساوشی فقط نیاز به آسمان تاریک است که این شرایط امسال مهیاست، بیان داشت: شهاب ها چیزی جز ذرات غبار به جای مانده از دنباله دار سویفت-تاتل نیستند که با سرعت ۶۰ کیلومتر در ثانیه به جو زمین برخورد می کنند و می سوزند. این دنباله دار هسته ای به قطر ۲۶ کیلومتر دارد و بزرگترین جسم شناخته شده ای است که متناوبا از اطراف زمین عبور می کند.

وی خاطر نشان کرد: در این شب تعدادی از سیارات را هم می توانید همراه با شهاب های بارش شهابی به نظاره بنشینید. مریخ درخشان و سرخ تا حدود ۴ صبح در آسمان خواهد بود.

بارش برساوشی چیست؟

بارش شهابی برساوشی در واقع ذرات و گرد و غبار برجای مانده از مدار دنباله دار “سویفت – تاتل” هستند که توسط سیاره زمین جاروب می شوند. ذرات معلق باقی مانده از این دنباله دار توسط جاذبه زمین به داخل جو آن کشیده می شوند و آتش می گیرند، این امر ما را قادر خواهد ساخت تا شاهد آتش بازی باشکوهی در آسمان شب باشیم. ذرات معلق این دنباله دار را می توان از ۲۶ تیر ماه تا حدود دوم شهریور به طور پراکنده در آسمان مشاهده کرد، اما این روزهای ۲۱ و ۲۲ مرداد هستند می توانیم شاهد اوج این بارش ها باشیم.

در زمان بارش امسال، ماه در وضعیت ماه تاریک (محاق) قرار دارد و فقط در آسمان صبح می توان آن را مشاهده کرد. به همین خاطر، رصدگران این پدیده امسال شاهد بارش متفاوتی خواهند بود. پیش بینی می شود که هر رصدگر بتواند بین ۸۰ تا ۱۰۰ شهاب را در هر ساعت نظاره کند. از همان موقع که صورت فلکی برساوش از افق شمال شرق آسمان طلوع می کند، بارش شهابی برساوشی ۹۷ در اوج خود آغاز می شود. این شهاب ها بسیار درخشان و پر سرعت هستند.

ویژگی منحصر به فرد دیگری که بارش شهابی امسال دارد، خودنمایی سیارات زحل و مریخ در آسمان در هنگام این بارش است. مریخ در این ایام، نزدیک ترین فاصله با زمین را دارد و به شکل یک سیاره نسبتا بزرگ سرخ تا صبح ۲۲ مرداد قابل مشاهده است.

برای تماشای رویداد شگفت انگیز بارش شهابی برساوشی ۹۷ نیازی به تلسکوپ و دیگر تجهیزات رصد نخواهید داشت. کافیست از شهرهای بزرگ خارج شوید و به دل طبیعت بکر بروید تا بتوانید این پدیده زیبا را مشاهده کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
منوی وب‌سایت