PAHPADHA پهپادها

Intelligent Aerospace Center

02128426036
INFO@PAHPADHA.COM

امید برای فرصت

وبگاه ناسا ۲۶ امرداد ۱۳۹۷ مطلبی درباره مریخ‌نورد آپورچونیتی منتشر و آخرین اخبار از وضعیت آن را به‌روزرسانی کرد. ارتباط با مریخ‌نورد آپورچونیتی که نزدیک به ۱۵ سال از فعالیت آن روی سیاره سرخ می‌گذرد از روز یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ قطع شده است. دلیل قطع ارتباط وقوع طوفان گرد و غبار سهمگین سراسری در سیاره سرخ و کاهش شدید نور خورشید بوده است.

بر اساس اعلام ناسا طوفان در حال فروکش کردن است و اکنون شاخص کدر بودن جو به حدود ۲/۵ تا ۲/۱ رسیده است. شاخص کدری جو در مریخ در حالت عادی برابر ۰/۵ است که در هنگام قطع ارتباط مریخ‌نورد به نزدیک ۱۱ رسیده بود و فضای سیاره کاملا تیره و تار شده بود. مسئولان مأموریت آپورچونیتی می‌گویند برای آنکه این مریخ‌نورد دوباره بتواند باتری‌هایش را شارژ کند شاخص کدری جو باید به زیر دو کاهش یابد.

تلاش محققان ناسا برای برقراری ارتباط مجدد با مریخ‌نورد آپورچونیتی ادامه دارد و آن‌ها هر روز با استفاده از آنتن‌هایی که در اختیار دارند سعی می‌کنند سیگنال احتمالی ارسال شده از مریخ‌نورد را دریافت کنند. گروه هدایت آپورچونیتی هنوز کاملا امیدوار هستند که این مریخ‌نورد دوباره بتواند با زمین ارتباط برقرار کند، هرچند بازیابی کامل فعالیت‌های آن ممکن است طول بکشد. البته این نگرانی وجود دارد که طی این مدت باتری‌ها آسیب دیده باشند و ظرفیت آن‌ها کاهش یافته باشد و این موضوع بر ادامه مأموریت اثر بگذارد.

 

دسته ها: اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
منوی وب‌سایت