PAHPADHA پهپادها

Intelligent Aerospace Center

02128426036
INFO@PAHPADHA.COM

'بمب ساز ارشد القاعده' در حمله پهپاد آمریکایی در یمن کشته شد

مقامات نظامی آمریکایی گفته‌اند که ابراهیم عسیری، از اعضای مهم شبکه القاعده شبه جزیره عرب در حمله یک هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) آمریکایی در یمن کشته شده است.

از ابراهیم عسیری به عنوان یکی از طراحان بمب‌گذاری‌های القاعده شبه جزیره عرب نام برده می‌شود و به گفته منابع اطلاعاتی آمریکایی، او مشغول طراحی بمب‌هایی برای کارگذاشتن در کامپیوترهای لپ‌تاپ و تبلت و همین باعث شد تا آمریکا همراه بردن این وسایل به داخل هواپیما را ممنوع کند.

سازمان ملل هم در گزارشی گفته است که ابراهیم عسیری "ممکن است" کشته شده باشد و این واقعه را "ضربه‌ای اساسی" به قابلیت عملیاتی شبکه القاعده شبه جزیره عرب توصیف کرده است.

روز جمعه رهبر یکی از قبایل یمن به خبرگزاری‌ها گفته بود که این عضو القاعده همراه با چهار تن از همکارانش در اثر اصابت موشک در استان مآرب کشته شده است. هنوز القاعده جزیره عرب کشته شدن این عضو اصلی خود را تایید یا سوگنامه‌ای در مرگ او منتشر نکرده است.

ابراهیم عسیری هنگام مرگ ۳۶ ساله بود و ایالات متحده در سال ۲۰۱۱ جایزه‌ای به مبلغ ۵ میلیون دلار را برای کسب اطلاعات منجر به دستگیری یا کشتن او تعیین کرد. قبل از پیوستن به شبکه القاعده شبه جزیره عرب، عسیری به عنوان عضو شبکه اصلی القاعهده در عربستان سعودی فعالیت داشت و گفته می‌شود که برنامه‌ای را برای صدد بمب‌گذاری در تاسیسات نفتی آن کشور در نظر داشت..

شهرت وی بیشتر مدیون برادر سرنوشت کوچکترش عبدالله است که در یک عملیات انتحاری کشته شد.

در اوت سال ۲۰۰۹، عبدالله با بمبی که در لباس خود جاسازی کرده بود کوشید امیر محمد بن نایف، رئیس سازمان امنیت عربستان سعودی را ترور کند. در این حادثه، مقام سعودی زخمی شد.

گفته شده که ابراهم عسیری پس از مرگ برادرش بمبی را طراحی کرده بود که قابل جاسازی در لباس زیر بود و عمر فاروق عبدالمطلب، جوان نیجریایی در نظر داشت با آن یک هواپیمای آمریکایی را در روز کریسمس سال ۲۰۰۹ منفجر کند. کپسول‌های انفجاری این بمب در داخل بسته‌ای از یمن به آمریکا ارسال شده بود.

دسته ها: اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
منوی وب‌سایت