PAHPADHA پهپادها

Intelligent Aerospace Center

02128426036
INFO@PAHPADHA.COM

هشدار - مراقب کالای های تقلبی و مرجوعی باشید

ایران، بهشت کالاهای مرجوعی (Refurbished)

در دنیای امروز استفاده از پهپادها به یک امر ضروری تبدیل شده است و تقریبا در هر جایی می‌توان آنها را پیدا کرد.
همیشه سوال‌هایی موقع خرید یک کالا برایمان پیش می‌آید. مثل چه پهپادی مناسب من است و یا چه دوربینی بخرم و  … . چه نکاتی را در هنگام خرید رعایت کنیم؟ از کدام برند بخریم؟ و … 
اخیرا در بازار داخلی کشورمان اختلاف قیمت خیلی زیادی روی بعضی دستگاه‌ها مشاهده می‌شود که از مراکز غیر رسمی و غیر شرکتی است که بدون گارانتی یا با گارانتی یک مغازه یا یک سایت عرضه می‌شوند که هیچ ارزش رسمی یا قانونی ندارد.

تصور بیشتر مردم از اجناس ریفربیشد اجناس دست دومی است که بازیافت (بازسازی) شده‌اند و کارکرد قابل قبولی دارند. در صورتی که این تعریف فقط یکی از نمونه های اجناس ریفربیشد است. کالای ریفربیشد انواع دیگری هم دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم.

راهنمای پیدا کردن شماره سریال پهپادها

محصولات مرجوعی یا ریفربیشد چه هستند؟

1- اجناسی که توسط کاربران عودت داده شده اند. این محصولات ممکن است به دلایل مختلفی برگردانده شده باشند. مثل این است که کاربر، فقط در مورد خرید خود تجدید نظر کرده است. در بعضی از کشورها، مشتری این امکان را دارد که تا مدت مشخصی پس از خرید، کالا را پس داده یا با مدل دیگری عوض کند. در این موارد مراکز فروش، کالای مرجوعی را با تخفیف و به عنوان کالای ریفربیشد عرضه می‌کنند. (البته این مورد برای پهپادها بسیار مشکل است)
2- محصولاتی که در مرحله‌ی تولید دچار مشکل شدند و یا خط و خش و نقایص ظاهری کوچک و جزئی دارند هم در طبقه محصولات ریفربیشد قرار می‌گیرند.
3- محصولاتی که تولید زیادی داشتند و به مدت طولانی در انبار مانده و به فروش نرفته‌اند. (هنگامی که مدل‌ها از رده خارج شوند و مدلهای جدید جایگزین شوند.)
4- در شرایطی که در هنگام حمل کالا، به کالا آسیب هایی وارد شده باشد؛ شرکت سازنده ی کالا، اجناس را تعمیر کرده و کالا را به عنوان کالای ریفربیشد به بازار عرضه می‌کند.
5- اجناس ویترینی هم در دسته‌ی کالاهای ریفربیشد قرار دارند. نمایندگی‌های فروش، کالاهای ویترینی را با تخفیفات زیادی و به عنوان ریفربیشد می فروشند. این تخفیفات به این دلیل است که جعبه‌ی دستگاه باز شده و احتمال وجود تعداد کمی خش روی دستگاه وجود دارد. به دلیل اینکه بیشتر کالاها مستقیم از بخش نمایش به بخش فروش منتقل می‌شوند، فروشگاه‌ها کالا را دوباره به جعبه برمی‌گردانند و به کاربر تحویل می‌دهند.


"کالاهای ریفربیشد با گارانتی (خدمات پس از فروش) محدود عرضه می‌شوند و دارای حداکثر 2تا 3 ماه ضمانت هستند، در حالی که گارانتی کالای اصل 1 ساله و گاهی چند ساله است."

متاسفانه این محصولات در کشور ما زیاد شده‌اند. این موضوع به این دلیل است که کشورهای جهان سومی یا در حال توسعه، بازار خوبی برای این نوع کالا هستند. این کالاها که به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند با عنوان کالای آکبند و اصلی به وسیله‌ی افراد سودجو (عمدتا به مشتریان کم اطلاع یا بی اطلاع) به فروش می‌رسند. همچنین این افراد برای این اجناس، هیچ گارانتی معتبری ارائه نمی‌کنند.

در ایران نیز همانند بسیاری از کشورها این پدیده رو به افزایش است. به عنوان نمونه برای محصولات شرکت DJI به عنوان یکی از بزرگترین و پرفروشترین شرکت های ارائه دهنده محصولات و خدمات پهپادی در جهان، که به صورت قانونی و با مجوز به ایران وارد می شوند، نمونه های زیادی از محصولات و لوازم جانبی تقبلی و مرجوعی وجود دارد. همانند باتری های فانتوم که از پرفروش ترین ها نیز می باشد. 

شرکت چینی DJI که در ابتدا یک شرکت نوپای دانشجویی بود، توانست بعد از چند سال به یک قدرت بزرگ در زمینه پهپادها در جهان تبدیل گردد و با وجود داشتن رقبای اروپایی و آمریکایی و دیگر کشورها خود را به عنوان یک  شرکت تراز اول در زمینه مولتی روتور، ربات های پرنده، پهپاد و تجهیزات تصویربرداری خاص و کاربردی تبدیل کند. موفقیت های این شرکت باعث شد تا شرکت ترلیون دلاری اپل در آن سرمایه گذاری کند.

اما همزمان با آن برخی افراد، گروه ها و شرکت های سودجو و منفعت طلب که توان رقابت با آن را نداشتند اقدام به کپی برداری و تولید محصولات تقلبی این شرکت نمودند به نحوی که هم اکنون و پس از گذشت چند سال، انواع باتری های پهپادهای شرکت DJI نظیر فانتوم، مویک به صورت تقبلی و با کیفیتی به مراتب پایین تر از نمونه اصلی  در سطوح مختلف در بازار جهانی و ایران راه یافتند. در پی این فعالیت ها شرکت دی جی آی با ایجاد تغییراتی هر چند جزیی در محصولات خود با سیاست پیچیدگی کوچک تلاش نمود تا راه این سوء استفاده کنندگان را ببندد ولی متاسفانه عدم آگاهی خریداران و مصرف کنندگان این محصول و حتی برخی فروشندگان داخلی و شرکت ها که تخصص و تجربه کافی در این زمینه را ندارند باعث شد این محصولات تقلبی به راحتی به بازار ایران راه پیدا کنند و خریداران نیز با توجه به قیمت پایینتر آنها، اقدام به خرید آن نمایند. تشخیص و تعیین اصالت کالا را می توان از طریق سریال نامبر و استعلام از خود سایت شرکت سازنده و یا افراد آگاه و متخصص و دارای تاییده مراکز معتبر همچون اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران و کارگروه پهپاد اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران انجام نمود.

شرکت DJI  همانند بسیاری از شرکت های دیگر اقدام به جمع آوری و تعمیر محصولات پهپادی و لوازم جانبی می نماید و پس از تعمیر و رفع عیب آنها مجددا آنها را با قیمتی به مراتب پایینتر و خدمات محدودتر روانه بازار می کند.

بنابراین اگر هنگام خرید برخی از این محصولات و پهپادها و مقایسه قیمت دلاری آنها و با علم به سختی ها و مشکلات واردات این گونه محصولات، متوجه قیمت نامتعارف و یا پایین تر آنها شدید، حتما از اصالت آن محصولات مطمئن شوید چرا که دلیل این قیمت پایینتر و نامتعارف می تواند به دلیل خرید محصولات مرجوعی و یا همان refurbished و یا حتی تقبلی از کشورهایی نظیر امارت متحده عربی توسط آن فروشنده باشد. همانطور که گفته می شود هیچ ارزانی بی حکمت نیست.

در ایران نیز همانند برخی از کشورهای جهان سوم، برخی از شرکت ها و مجموعه های غیرمجاز و همچنین عده ای ناآگاه و بعضا سودجو خود را به دروغ نماینده شرکت DJI معرفی می کنند در صورتی که

"شرکت DJI هیچگونه نماینده رسمی و قانونی در ایران ندارد و هر گونه ادعایی در این زمینه دروغی بیش نیست."  

با کمی دقت متوجه خواهید شد این افراد و فروشگاه ها نه تنها وارد کننده نیستند بلکه از داشتن دانش فنی نیز محرومند و خیلی ها فقط در نقش یک دلال و نهایتا یک تاجر می باشند. حتی خود این افراد توان تشخیص جنس اصلی از تقلبی را ندارند. بنابراین توصیه می گردد جهت هرگونه خرید و تعمیرات محصولات پهپادی و لوازم جانبی حتما به شرکت ها و فروشگا های مجاز و دارای تاییدیه کارگروه پهپاد اتحادیه صنایه هوایی و فضای ایران مراجعه کنید تا ضمن خرید کالای اصلی از خدمات پس از فروش واقعی نیز بهر مند شوید.

"لیست شرکت ها و واحدهای مجاز در سامانه ملی پهپادها همواره در حال به روز رسانی می باشد و حتما قبل از هرگونه اقدام این لیست را مجددا چک نمایید." 

پهپادها و تجهیزات جانبی تقلبی شباهت های فراوان با نمونه های اصلی خود دارند و اگر آشنایی چندانی نداشته باشید احتمال اینکه در خرید خود دچار اشتباه شوید فراوان است. اکثر این محصولات تقلبی کارایی در حد یک اسباب بازی نا ایمن و نامطمئن دارند و ارزش قیمتی حدود یک ملیون تومان اما دیده شده برخی افراد سود جو این محصولات تقلبی را به خریداران ناآگاه تا قیمت های حدود 4 ملیون تومان نیز فروخته اند.

از دیگر مواردی که هنگام خرید محصولات پهپادی و تجهیزات جانبی می بایست به آن توجه کنید، محصولات مرجوعی و یا همان Refurbished است. همانطور که اشاره شده این گونه محصولات معمولا در خط تولید و انتقال به بازارهای فروش دارای مشکلاتی بوده اند و بعد مرجوع شدن و بازگشت به شرکت و تعمیرات مجددا راهی بازار شده اند. پر واضح است این محصولات دارای قیمتی به مراتب پایینتر از نمونه های اصلی می باشند. یکی از بهترین راه های اطمینان از اصل بودن محصول پهپادی استعلام شماره سریال آن از شرکت سارنده است اما

"باید توجه داشته باشید که شماره سریال توسط فروشنده دستکاری و یا تغییر پیدا نکرده باشد." 

 

 

همچنین یکی از راه های شناسایی پرنده های ریفربیش شده، از طریق سریال نامبر موجود روی بدنه پرنده می باشد،به این صورت که بعد از سریال نامبر دستگاه واژه R- نیز به آن اضافه شده است.البته این سریال نامبر با این نشانه عموما به صورت برچسب به بدنه پرنده و روی همان سریال نامبر اصلیی که روی پرنده بود نصب می شود.پس اگر پرنده آکبندی که سریال نامبر آن مخدوش بود یا وجود برچسب کنده شده روی آن حس می شد،به احتمال فراوان از سری های ریفربیش شده می باشد

اما همیشه راه مطمئن استعلام از شرکت سازنده است.

 

ممکن است شما در ابتدا متوجه تفاوت های مدل های مرجوعی از مدل های اصلی نشوید اما بعد از مدت زمانی قطعا با مشکلات آن رو به رو خواهید شد.

شاید اصلا متوجه تفاوت مدل تعمیراتی با مدل اصل تا اخر استفاده از این پرنده نشوید ولی در حقیقت شما به جای پرداخت برای خرید مدل صفر یک مدل کارکرده تعمیراتی با قیمت بالا از این شرکت ها خریداری کرده اید که این یک سواستفاده توسط سایر شرکت ها می باشد که به هر نحوه ای دنبال سود خود می باشند و خدمات و پشتیبانی برای آن ها مهم نمی باشد.

 

 

راه چاره چیست؟ از کجا بفهمیم؟

یکی از راه‌های شناسایی کالای ریفربیشد، برچسب زرد یا قرمزی است که در پشت کالا و روی جعبهی آن زده شده است، که روی آن نوسته شده است: ریفربیشد. البته در بیشتر موارد فروشنده‌ها این برچسب‌ها را از بین می‌برند تا به آسانی قابل شناسایی نباشد.

راه بعدی برای شناسایی…

یادداشت کردن شماره سریال و وارد کردن آن در سایت سازنده است. بیشتر برندها به این وسیله ریفربیشد بودن و یا نبودن کالا را به شما گزارش می‌دهند. البته فروشندگان برای این مورد نیز راه چاره دارند به طور مثال در بعضی شرکت‌های عرضه کننده سرور، سریال محصولات اصلی بر روی قطعات ریفربیشد کپی می‌شوند.

راهنمای پیدا کردن شماره سریال پهپادها

توصیه:

شاید بهترین توصیه برای نخریدن این کالاها این باشد که همیشه کالای مورد نظر خود را از مراکز معتبر و با گارانتی معتبر و دارای مجوز ارائه خدمات بخرید.

 

 

فروشگاه اینترنتی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
منوی وب‌سایت