PAHPADHA پهپادها

Intelligent Aerospace Center

02128426036
INFO@PAHPADHA.COM

هفته جهانی فضا

هفته جهانی فضا جشن بین المللی علوم و فناوری و سهم و کمک آن برای بهبود شرایط زندگی انسان ها است. براساس قطعنامه ای که در سال 1999 میلادی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد هر سال از 4 تا 10 اکتبر (13 تا 19 مهر) هفته ی جهانی فضا نامیـده می شود. به نقل از وبگاه رسمی هفته ی جهانی فضا علت انتخاب کردن این روزها به عنوان هفته فضا، گرامیداشت دو نقطه ی عطف در تلاش بشر برای دستیابی به فضا است.

-4 اکتبر 1957: پرتاب نخستین ماهواره زمینی ساخت بشر به نام Sputnik 1 که را ه را برای اکتشاف در فضا باز کرد.

-10 اکتبر 1967: امضای معاهده ای در مورد اصولی که مشخص کننده حدود دولت ها در اکتشافات فضایی و استفاده صلح آمیز از فضای ماوراء جو شامل ماه و سایر اجرام سماوی است.

شعار هفته جهانی فضا

کمیته جهانی برگزاری مراسم هفته فضا، همه ساله شعاری را برای این مناسبت در نظر می گیرد. هدف از این کار، همسو کردن فعالیت ها و برنامه های گروه های مختلف در سراسر جهان، در راستای هدفی مشترک عنوان شده است. شعار امسال هفته جهانی فضا " فضا جهان را متحد می کند" انتخاب شده است.

اهداف هفته جهانی فضا

اما اهدافی که در این هفته دنبال می شوند شامل موارد زیر است:

  • آموزش مردم نقاط گوناگون جهان به منظور آگاهی از فواید حاصل از بهره برداری از فضا
  • رونق استفاده از فضا برای توسعه اقتصادی پایدار
  • جلب حمایت های عمومی از برنامه های فضایی
  • تشویق کودکان به فراگیری علوم و توجه به آینده
  • ترویج راه اندازی نهادهای مرتبط با فضا در نقاط مختلف دنیا
  • تقویت همکاری های بین المللی در حوزه های فضایی با هدف آموزش و امداد فضایی

برنامه های این هفته شامل آموزش در مورد فضا و انجام مراسم و همایش هایی توسط سازمان فضایی ایران، شرکت های خصوصــــی و انجمن های مردم نهاد فعال در حوزه فضایی، مدارس، موزه ها و گروه های نجوم است.

سازمان ملل متحد و مسئولان انجمن بین المللی هفته جهانی فضا، از تمامی گروه ها و تشکل ها در سراسر جهان خواسته اند تا در این هفته، با اجرای برنامه های مختلف، مانند برگزاری همایش و برپایی نمایشگاه های فضایی، اجرا مسابقات علمی و هر اقدامی که بتواند نظر جوانان را به دانش و فناوری فضایی جلب کند، انجام دهند.

 

هفته جهانی فضا در ایران

برنامه های هفته جهانی فضا ابتدای شکل گیری یعنی سال 2000، در ایران شروع شد. اما در ابتدای این برنامه ها بیشتر در حد اجـرای همایش ها و برنامه های درون سازمانی در مرکز سنجش از دور ایران وابسته به وزارت پست و تلگراف و تلفن سابق بود. تاسیس سازمان فضایی ایران در سال 1382، و به تبع آن، اطلاع رسانی های بیشتر درباره ی این هفته در بین مردم، باعث شد که برخی از تشکل ها در شهرهای مختلف و با حمایت سازمان فضایی ایران مراسم هفته جهانی فضا را در ابعادی گسترده تر در میان مردم برگزار نمایند. شهرهایی مثل تهران، اصفهان، رشت، کرج و قم از جمله نخستین شهرهایی بودند که به طور جدی در این زمینه فعالیت کردند. به دنبال آن در سال های اخیر، شهرهای دیگری هم به این فهرست اضافه شدند و در حال حاضر شاهد گسترش برگزاری این برنامه ها تقریبا در تمامی استان ها هستیم. سازمان فضایی ایران نیز به عنوان متولی هماهنگی و برگزاری این مناسبت، با اجرای برنامه های گوناگون همچنین برگزاری مسابقات مقاله نویسی،  داستان نویسی، نقاشی، اجرای برنامه های آموزشی در اماکن عمومی همچون بوستان ها و فرهنگسراها و برگزاری همایــش ها و گارگاه های آموزشی مختلف و سایر اقدامات ترویجی سعی نموده است تا علاقمندان بیشتری را به حوزه فناوری فضایی جذب نموده و مخاطبین خود را با ویژگی های این فناوری بیش از پیش آشنا نماید.

امسال هم جلسات کمیته هفته جهانی فضا با حضور نمایندگان نهادهای مختلف دانشگاه ها، وزارتخانه و سایر مراکز علمی و آموزشــی و انجمن ها برگزار و هماهنگی لازم برای اجرای برنامه ها صورت پذیرفت.

ستاد هفته جهانی فضا در سازمان فضایی ایران با تشکیل دو کمیته شامل کمیته علمی، برنامه ریزی و هماهنگی و کمیته اجرایی هفته جهانی فضا جلساتی بصورت مستمر برگزار می نماید که حاصل آن تدوین برنامه های متنوع برای گروه های مختلف سنی و در حوزه عمومی و تخصصی بوده است.


دبیر هفته جهانی فضا از برگزاری این هفته از ۱۲ تا ۱۸ مهرماه در کشور خبر داد و گفت: در این هفته اجرای ۶۰ برنامه در دستور کار قرار دارد و مراسم افتتاحیه آن به منظور تمرکززدایی این هفته از تهران، در نیاسر کاشان برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، دکتر  محمد جعفر محمدی در نشست خبری امروز با اشاره به برگزاری هفته جهانی فضا گفت: در سال ۱۹۹۹ مجمع عمومی سازمان ملل متحد طی قطعنامه‌ای ۴ تا ۱۰ اکتبر را هفته جهانی فضایی اعلام کرد. این زمان مصادف با پرتاب اولین ماهواره ساخت بشر بوده است.

وی با بیان اینکه انجمن بین‌المللی هفته جهانی فضا به عنوان هماهنگ کننده برنامه این هفته، همه ساله با هدف تدوین برنامه‌ها شعاری را انتخاب می‌کند، یادآور شد: انتخاب شعار امسال،‌ تحت تاثیر اجلاس مردادماه جاری در وین بوده؛ در این اجلاس مدیران بخش فضایی بسیاری از کشورهای جهان در یک نشست گردهم آمدند تا اولین سالگرد کنفرانس اکتشافات و استفاده صلح آمیز از فضای ماورایی جو را گرامی بدارند و همین امر موجب تقویت این اندیشه شد که فضا می‌تواند جوامع گوناگون را در کنار هم گرد آورد و آن‌ها را متحد کند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر آنچه که مشخص و آشکار است، مرزبندی‌های روی زمین در فضا معنایی ندارد و همچنین مدیریت بسیاری از حوادث و اتفاقات مانند بلایای طبیعی و حوادثی چون آتش‌سوزی جنگل‌ها و سیل نمی‌توانند تابع محدودیت‌های مرزبندی شده و حاکمیت کشورها این مخاطرات را کنترل و مدیریت کنند.

وی اضافه کرد: بی شک استفاده از فناوری فضایی و همگرایی در حل بسیاری از مشکلات موجود در روی کره زمین می‌تواند عامل مهم در جهت اتحاد و یکپارچگی جامعه جهانی باشد.

محمدی اظهارکرد: بنابراین انتخاب شعار «فضا جهان را متحد می‌کند» شرایطی را فراهم کرده تا در جشن بین‌المللی هفته فضا، نقش فضا در اتحاد جهانی، تدوین و بیش از پیش توسعه یابد.

دبیر هفته جهانی فضا خاطرنشان کرد: انجمن بین‌المللی هفته جهانی فضا اهداف متعددی مانند آموزش عموم مردم به منظور آگاهی از فواید و بهره‌برداری از فضای ماورای جو، جلب حمایت‌های عمومی از برنامه‌های فضایی،‌ گسترش بهره‌برداری از فضا با هدف توسعه اقتصادی پایدار و تشویق و ترغیب کودکان به فراگیری علوم فضایی را برای برگزاری این هفته در نظر دارد.

وی اضافه کرد: در همین ارتباط یکی از سیاست‌های مهم سازمان فضایی ایران توسعه و ترویج فرهنگ استفاده از دانش و فناوری فضایی در ابعاد گوناگون زندگی عموم مردم است. لذا در این هفته سعی می‌شود تا با مشارکت فعالان بخش خصوصی و دولتی برای تمامی جامعه مخاطبان شامل خانواده‌ها،‌ کودکان، دانش‌آموزان و دانشجویان برنامه‌هایی تدارک دیده شود تا فرصتی برای جامعه هدف ایجاد شود.

محمدی خاطرنشان کرد: بر این اساس در سازمان فضایی ایران مطابق سال‌های گذشته ستاد هفته جهانی فضا شکل گرفت و با تشکیل جلسات کارشناسی برنامه‌هایی در این هفته تدوین شد.

به گفته وی با تمرکززدایی از اجرای برنامه‌ها در تهران، در سال جاری تلاش می‌شود تا در زمینه توسعه امکان بهره‌مندی سایر علاقه‌مندان در اقصی‌نقاط کشور فراهم شود و در این هفته نیز موضوعات و ظرفیت‌هایی چون توسعه کسب و کار فضاپایه و گردشگری فضا مورد توجه قرار گیرد.

دبیر هفته جهانی فضا با بیان اینکه برای این هفته ۶۰ برنامه تدوین شده است، افزود: برنامه افتتاحیه هفته جهانی فضای امسال برای اولین بار در خارج از تهران و در کاشان برگزار می‌شود. در این برنامه همایش نجوم گردشگری فضاپایه در نیاسر کاشان برگزار خواهد شد.

شعارهای مراسم هفته جهانی فضا از ابتدا تاکنون:

سال ۲۰۰۰: آغاز هزاره فضایی

سال ۲۰۰۱: الهام از فضا

سال ۲۰۰۲: فضا و زندگی روزمره

سال ۲۰۰۳: فضا؛ افقی فراتر از زمین

سال ۲۰۰۴: فضا برای توسعه پایدار

سال ۲۰۰۵: اکتشاف و تخیل

سال ۲۰۰۶: فضا برای نجات زندگی

سال ۲۰۰۷: پنجاه سال در فضا

سال ۲۰۰۸: کاوش در جهان

سال ۲۰۰۹: فضا برای آموزش

سال ۲۰۱۰: اسرار جهان هستی

سال ۲۰۱۱: پنجاه سال انسان در فضا

سال ۲۰۱۲: فضا برای ایمنی و امنیت انسان‌ها

سال ۲۰۱۳: کاوش مریخ، شناخت زمین

سال ۲۰۱۴: فضا؛ راهنمای راه

سال ۲۰۱۵: اکتشاف

سال ۲۰۱۶: سنجش از دور؛ توانمندسازی آینده

 


پلاک پهپاد


بیمه پهپاد


آموزش خلبانی پهپاد


مناطق پرواز ممنوع


دوره های آموزشی پهپاد

دسته ها: اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
منوی وب‌سایت